VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maloúpská tišina. Krkonošský horský ráj mezi starými a novými časy

Je to radost potkat v českých horách obec, kde je člověku hezky. A kde se daří držet stylový ráz. Jmenuje se Horní Malá Úpa a člověk v této krkonošské vesnici snadno zapomene na všední shon.

29.7.2018
SDÍLEJ:

Túra po hřebenech KrkonošFoto: Archiv autorky

Malá Úpa se táhne v povodí říčky Malá Úpa vzhůru do vrchů a ve výšce 1045 metrů nad mořem končí jako Horní. Když sem člověk po typických horských serpentinách šťastně vystoupá, přepadne ho pocit, že se zastavil čas.

Takový český Hobitín s výhledem na Sněžku. Je to ale jen zdánlivé. Horní Úpa roztroušená na vrchu a v údolí sice nabízí pohled na tradiční krkonošské roubenky a hotýlky, ale jinak se tu žije moderně a aktivně. Ideální kombinace pro turistu, který hledá klidné přírodní útočiště a zároveň si chce čas od času dopřát aktivní dovolenou, kde se nebude nudit.

Cesta údolím

Vjezd do obce mezi tradičními chaloupkami vás krásně zklidní. Vpravo od silnice těsně před hranicemi s Polskem se skví vkusně postavené SKiMU Sport Centrum, nedaleko od něj před rokem a půl otevřený pivovar kombinující tradiční ráz stavby s moderními prvky.

Vše s citem pro zdejší kulisy horské krajiny a pro použitý materiál (dřevo, sklo). A když se u něj zastavíte a zády ke sjezdovce pohlédnete dolů, otevře se vám malebný pohled do údolí, jaký v každé krkonošské vesničce nevidíte. Obejít se dá z obou stran, horní či dolní cestou, po stranách najdete lavičky k výhledům a na lukách množství květin od pryskyřičníků přes zvonečky až po jestřábníky.

Asi nejhezčí je dolní cesta vpravo po žluté, kde dojdete po třech kilometrech poetickým Eliščiným údolím až k Baroknímu kostelu svatého Petra a Pavla, srdci Malé Úpy. Byl postaven v letech 1788–1789 a ve své době byl nejvýše položeným kostelem v Čechách (dnes ho na 4. místo odsunuly kostely na Kvildě, Božím Daru a sv. Tomáši u Lipna).

Jeho stavbu posvětil – duchu své náboženské politiky – budoucí císař Josef II., jenž sem zavítal roku 1779 v doprovodu známého generála Laudona. V roce 1806 po zásahu bleskem dřevěný kostel vyhořel, a tak na jeho místě vyrostl nový. Stojí ve výšce 975 m a čas od času se tu pořádají tradiční jarmarky.

Tradice i moderna

Zatímco na „velké“ politické scéně pokračují groteskní půtky, tady malá apolitická skupina zvažuje, čím by své malebné místo ještě zvelebila. Nejen místním , ale i všem, kteří sem přijíždějí – v kteroukoli roční dobu. Zimní a letní sezona má pochopitelně silnější návštěvnost.

„O zástavbě většími hotely či penziony se tu často mluví, ale zatím se nám daří držet tradiční ráz horských stavení,“ říká starosta Karel Engliš. „Zároveň se ale snažíme nabídnout turistům maximum zajímavých aktivit, výletů i odpočinku.

Jinými slovy: pečovat o to, aby se tu lidé cítili dobře. Není vše ideální, potýkali se tu s podvodným účetním, jenž odčerpal z obecní pokladny deset milionů korun, a stále svádějí zápas o větší příjmy z krajského rozpočtu.

„Máme v obci 135 obyvatel, takže tomu odpovídají i příjmy. Ale nikdo neřeší, že nám přijíždí v sezoně čtyři tisíce lidí a ročně jich projde 100 tisíc. Rádi bychom jim nabídli odpovídající servis, a to něco stojí,“ shrnuje starosta. To, co ale už teď Horní Úpa nabízí, rozhodně stojí za to.

Stezka pro celou rodinu

Kromě Hornické stezky zdejšími hornickými památkami (těžila se tu jako v řadě dalších míst Krkonoš ruda) myslí místní i na zážitky pro celé rodiny. Na Pohádkové stezce, jež začíná kousek od zmíněného sportovního centra, se můžete vypravit po stopách krkonošských pohádek (jež kdysi tak krásně převyprávěla Marie Kubátová).

Známé motivy a pohádkové postavy jsou tu zasazeny přímo do krajiny a děti si je prostřednictvím různých úkolů mohou přímo na místě osvěžit a zjistit, v jaké „pohádce“ se vše odehrávalo. Pohádek je deset, stejně jako jednotlivých zastavení celého okruhu.

Pro teenagery se tu občas pořádá Geocaching, pro hledání pokladů je totiž okolí jako stvořené. Senioři (ale nejen oni) nejspíš uvítají novinku – Toulky Malou Úpou. Pořádají se dva výlety – od Pomezních Bud přes Lesní hřeben, Jelenku, Niklák a Eliščiným údolím zpět nebo přes Pomezní hřeben, Lysečinskou boudu, Cestník a kostel zase do obce. Konají se vždy ve středu od Infocentra a v doprovodu místního průvodce za 50 korun.

Kde se pivo vaří… aneb Trautenberk

Ať už po túře, nebo před ní, rozhodně nesmíte minout zdejší pivovar Trautenberk. V moderně upravené stavbě v prostorách bývalé Tippeltovy boudy se pět metrů pod zemí ve sklepení starém sto tři roky vaří místní pivo.

Jeho restaurační interiér je impozantní a nemusel by se za něj stydět ani pivovar kdekoli ve velkém městě. Koneckonců, stavba navržená architekty Petrem Kolářem a Alešem Lapkou figuruje mezi 33 díly, která letos Česká architektonická komora nominovala na svou cenu.

„Lidi sem za námi rádi jezdí, už se o nás ví a mají naše pivo rádi,“ říká mladý sládek Tomáš Ďuríček o pivovaru, který byl otevřen roku 2015. A vypočítává: „Nabízíme piva z naší stálé nabídky – spodně kvašený ležák Trautenberk 11, polotmavý speciál Trautenberk 13 a svrchně kvašený speciál Trautenberk 14 – APA. Občas je doplňujeme různými speciály. Za pohádkovou značku Trautenberk se platí poplatek, musíme si na ni vydělat,“ směje se.

A jedním dechem dodává, že sládků u nás není právě nazbyt, na 150 absolventů je kolem 400 minipivovarů, což není ideální skóre. Když se včas objednáte, sládci vás provedou svým královstvím a okoštujete pivo přímo z kádí.

Relax v sudu či u barev

Mimochodem, už jste se koupali v sudu? Jestli ne, pak to můžete vyzkoušet právě tady. Nedaleko místního Bowlingu a s výhledem na Sněžku. Po celodenní túře ideální relax. Pro aktivnější povahy je ve zmíněném centru sportovní hala, mimochodem nejvýše položená u nás.

Najdete tu saunu, posilovnu, ricochet a multifunkční tělocvičnu, kde si zahrajete fotbal, volejbal, basketbal nebo badminton. Sice platí, že špatné počasí neexistuje, je jen špatně oblečený člověk, nicméně za deště je taková hala pod střechou požehnáním. Věčně se zdejší pivo pít nedá. Tedy pokud si dovolenou ještě chcete užít a nestrávit ji na toaletě či v posteli…

Kdo raději odpočívá kreativním způsobem, pak si může zamluvit účast na tvořivé dílně, jež je k dispozici od léta do zimy ve zdejší Galerii Celnice. Vede ji Dana Augustová a vyrobit si tu můžete korálky ze skla nebo smaltované hrnečky. Navazuje na řemeslnou produkci, která se v horách dříve vyskytovala a dávala místním obživu.

„Řemeslná a výtvarná dílna pro mě vždy byla životní láskou. Když jsem přijela do Malé Úpy, zamilovala jsem se znovu. To místo mě uchvacuje a inspiruje. A naznačuje, kde a jak bych chtěla žít,“ říká výtvarnice, jež se před časem rozhodla spojit svůj život s Malou Úpou a usiluje o certifikaci svých výrobků jako krkonošského produktu.

Na skok k sousedům

Zajet si pro zpestření můžete i k sousedům. Nedaleká polská města Kowary a Karpacz nabízejí zajímavé procházky historickým centrem, kostelík Wang, Muzeum sportu a turistiky, dva akvaparky v Karpaczi, v Kowarech je navíc známý Park Miniatur.

Pokud nepojedete vlastním autem, můžete se v sobotu v červenci, srpnu a září svézt tzv. Pašerákem – minibus jezdí na trase Malá Úpa – Kowary – Karpacz, vejde se do něj 20 osob a za sebou má vlek pro 30 kol. Využít jej samozřejmě můžete i pro cesty na kole kamkoli polskou krajinou.

Co dodat? V Horní Malé Úpě se zkrátka lze vydat různými cestami na různé cíle. Pro městského člověka je ale nejlepší spočinout na horské louce, poslouchat bublání potoka a vdechovat vůni posečené trávy a smrkového jehličí. Je to dokonalý ráj, kam se člověk bude rád vracet.

Autor: Jana Podskalská

Místo události:
29.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: praxe vítána, není podmínkou, , kontakt: telefonicky od 9.00 do 20.00 hod.,, e-mailem, osobně dle tel. dohody. Pracoviště: Strychstav s.r.o. - chata mísečky, 512 38 Vítkovice v Krkonoších. Informace: Strych, +420 727 978 707. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 22 500 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: RECEPČNÍ - SŠ vzdělání, znalost AJ nebo NJ, , Nabízíme: dlouhodobé zaměstnání v příjemném kolektivu malé firmy, stravu a další výhody v rámci hotelu, možnost zaškolení, Bez možnosti ubytování.. Pracoviště: Erika s.r.o. špindlerův mlýn - hotel gendorf, Krkonošská, č.p. 153, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Tomislav Tryzna, +420 733 323 339. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 22 000 Kč Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Pokojská. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POKOJSKÁ - spolehlivost, pracovitost, možnost ubytování, prac. doba dle dohody, celoroční provoz. Pracoviště: Vladimír bárta - penzion monika, 543 51 Špindlerův Mlýn. Informace: Vladimír Bárta, +420 733 328 467. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 100 Kč Číšníci a servírky Obsluha - snídaně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OBSLUHA -SNÍDANĚ - příjemné vystupování, spolehlivost, částečná znalost NJ nebo AJ, možnost i zkráceného pracovního úvazku nebo DPP, Prac. doba od 5.30 - 10.00 hod.. Pracoviště: Erika s.r.o. špindlerův mlýn - hotel gendorf, Krkonošská, č.p. 153, 543 01 Vrchlabí 1. Informace: Tomislav Tryzna, +420 733 323 339.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prodaná nevěsta v podání úpických ochotníků v Uffu.
34

OBRAZEM: Prodaná nevěsta podle ochotníků z Úpice

Miloš Šálek v Ugandě.
20

Dobrodruh Šálek ukáže, jak fotil v Ugandě (nejen) gorily

Podvodník skončil ve vazbě: Neplatil za ubytování, ale pervitin si sehnal

Trutnov - Ve vazbě skončil jedenatřicetiletý muž, který opakovaně neplatil za hotelové ubytování, přitom si ale dokázal sehnat drogy. Navíc kradl. V minulosti už byl jednou za podobné trestné činy odsouzený.

Dvůr a Vrchlabí bodovaly naplno, Trutnov vyhrál po nájezdech

Trutnov - Tři výhry, tři dobré zprávy. Lídr z Vrchlabí pokračuje ve spanilé jízdě druhou hokejovou ligou. Trutnov zvládl drama s přímým konkurentem v boji o čtvrtou příčku zajišťující účast v play-off. Dvůr Králové znovu gólově exceloval a už není poslední.

Rivalové si v divizním derby poprvé body dělili, po penaltách slaví Dvůr

Trutnov - Jedenadvacáté vzájemné utkání okresních rivalů v Divizi C skončilo vůbec poprvé nerozhodným výsledkem. Dvorští fotbalisté ztratili dvoubrankový náskok, po remíze 2:2 se ale nakonec přece jen radovali. Uspěli totiž v penaltovém rozstřelu.

Trutnov dal pořádně zabrat nymburskému favoritovi

Trutnov - Blízko senzace byly v 6. kole ŽBL basketbalistky trutnovské Lokomotivy. S účastníkem Eurocupu Nymburkem sehrály na jeho palubovce zcela rovnocennou partii. Ještě šest minut před koncem držely vyrovnaný stav 46:46, favorit rozhodl o výhře 64:51 až v závěrečných minutách.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT