Řeč je o mláděti nosorožce dvourohého, které ve čtvrtek při slavnostním křtu dostalo jméno Manny. Pojmenoval ho tak jeho kmotr, český boxer Ondřej Pála. Poté, co skončila oficiální část křtu, se malý nosorožec odvážil vyjít za svou maminkou do výběhu. Jen chvíli trvalo, než se rozkoukal, a pak vesele skotačil a předváděl se několika desítkám návštěvníků, které si křest nenechaly ujít.

„Nosorožci se mi vždycky moc líbili, jsou to velká a silná zvířata. A když jsem je poznal blíž, tak jsem zjistil, že jsou to mazlíci, jako já. Dokonce jsem od své rodiny k narozeninám dostal certifikát o adopci právě nosorožce dvourohého,“ poznamenal Pála, mistr Evropy v těžké váze, a pokračoval: „Je úžasné, co Zoo Dvůr Králové pro tato zvířata dělá, jak je zpátky pouští do Afriky do volné přírody.“

Jak Pála podotkl, zvířata má rád a zoo několikrát navštívil. S malým nosorožcem se už také stihl skamarádit. „Je to takové miminko. Přirovnal bych to k tomu, když se vám narodí štěně. Také se chce mazlit, hrát si a pořád vás olizuje,“ smál se sportovec, který prohlásil, že když bude mít ve svém náročném programu chvilku volno, na Mannyho se vždy přijede rád podívat.

Dvorská zoo je největším chovatelem nosorožců dvourohých na světě. Jak řekla ředitelka zahrady Dana Holečková: „Je to zvíře, které je kriticky ohroženo vyhubením kvůli pytláctví. Jeho roh se totiž používá v asijské medicíně, především ve vietnamské a čínské. Věří se mimo jiné, že prášek z rohů preventivně působí proti rakovině,“ uvedla Holečková a upozornila na to, že za osmnáct let, do roku 1993, bylo vyhubeno 96 procent populace divokých nosorožců dvourohých. Dvorská zahrada se tak podílí na jejím znovuobnovení. Zatím se zde narodilo 37 mláďat, první v roce 1976. Dvourohé nosorožce královédvorská zoo rozmnožuje jako jediná na světě již v páté generaci.

Rodiči malého Mannyho jsou čtyřletá samice Maisha, která se narodila také ve dvorské zoo, a skoro šestiletý samec Davu, jehož odchovali v německém Krefeldu.