Dvorská zoo chová marabu afrického od roku 1986. V roce 1999 přišla na svět první mláďata. Od té doby chov úspěšně pokračuje a povedlo se odchovat 42 mladých. V Evropě chová tyto mohutné africké čápy 93 zoologických zahrad v počtu takřka 300 jedinců, odchovy se ale daří jen v pěti z nich. Dvůr Králové nad Labem patří k naprosté špičce a chová také jedno z největších hejn mimo Afriku, které tvoří 12 ptáků různého věku.

Samotné rozmnožování těchto mrchožravých čápů je stále neobvyklé. Naprostým unikátem je tak vysoký počet odchovů.

Protože vlastní rodiče dvou z mláďat jsou nespolehliví, pečuje o jejich potomky pěstounský pár vzácných volavek obrovských. Jeden z odchovaných ptáků zamíří zkraje dubna do Itálie, kde založí nový chov.

V dárcovském programu Pozvi zvíře na oběd, kdy lidé podporují safari park formou úhrady krmení, je bezkonkurenčně nejoblíbenějším zvířetem surikata.
Rouškovné od seniorů, rodinný dům, 25 milionů. Dary od příznivců povzbudily zoo

"Marabu je v zoologických zahradách celkem častým druhem, ale odchovy jsou stále mimořádné," říká zoolog Michal Podhrázský. Chov je složitý v mnoha ohledech. Hlavními problémy jsou náročnost na prostor a vzájemná agresivita. Sestavit harmonický pár trvá i několik let a mohou to doprovázet i smrtelné potyčky.

Riziko bitek navíc přetrvává, i když se pár konečně spojí. Dvorští odborníci proto pro tyto mohutné čápy vybudovali na zimu rozlehlé zázemí se zvláštními průchozími boxy. "Protože agresivita se může v omezeném prostoru stupňovat, je třeba snížit všechna rizika. Zimní boxy ve Dvoře Králové jsou rozdělené průhlednými přepážkami se dvěma průchody. Pokud je mezi samcem a samicí napětí, jednoduše prochází ubikací tak dlouho, než napětí odezní," popisuje zoolog.

Za tyto nadstandardní podmínky se mrchožraví čápi ošetřovatelům letos odměnili rekordní nadílkou čtyř mláďat.

V safari parku se narodil medojed.
V safari parku se narodil medojed. Mládě se odborníkům ukazuje až nyní

V současné době žijí v safari parku dva chovné páry. Oba se rozmnožují, ovšem jen jeden se osvědčil v odchovu. Vejce ošetřovatelé odeberou, nahradí je podkladky a jakmile se ptáče začne klubat, okamžitě putuje zpět pod rodiče či pěstouny. "Nechceme riskovat ztrátu vajec na hnízdě. O dvě ptáčata pečuje spolehlivější pár. Dvě mláďata zamířila pod už osvědčené volavky obrovské," dodává Michal Podhrázský.

Pro volavky jde o důležitý trénink. Zatím snášejí neoplozená vejce, zoologové ale doufají, že se tento druh povede rozmnožit a díky vzpomínkám na péči o malé marabuy zvládnou odchovat i vlastní ptáčata. Není to poprvé, co se volavky jako náhradní rodiče osvědčily. Odchov člověkem nepřipadá v úvahu, protože takto vychovaní marabuové se velice špatrně uplatňují v chovu.

V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě hrošíka liberijského. Porodila ho samice Malaya.
Evropský unikát. V safari parku se narodilo druhé mládě hrošíka za půl roku

Velké úspěchy v chovu čápů marabu dělají z dvorského safari parku klíčového hráče pro zajištění udržitelnosti populace v zoologických zahradách. V uplynulých dnech proto koordinátorka evropského chovu marabua afrického požádala o poskytnutí jedné ve Dvoře Králové odchované samice do nově vzniklého zařízení v Itálii. Do nového domova pod Etnou zamíří samice již na počátku dubna.

V létě hejno marabuů afrických ještě podtrhne autentický zážitek návštěvníků české Afriky ve Dvoře Králové. Právě marabuové afričtí jsou často první zvířata, která vidí cestovatelé v Keni. Velká kolonie těchto impozantních čápů hřaduje s oblibou na stromech nedaleko mezinárodního letiště v Nairobi.

V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě zebry Böhmovy.
Safari park potvrdil, že je chovatelská velmoc. Narodilo se tam 139. mládě zebry