Když se sejde vynikající nápad, skvělé počasí a odpovídající zájem veřejnosti, je velká pravděpodobnost, že vznikne skvělý projekt. Na Královédvorsko si o víkendu našla, kromě jiných, cestu také početná výprava atletů. Pětistovka aktivních účastníků se na Kuksu postavila na start maratonu i půlmaratonu.
Tratě závodníky zavedly na jedny z nejmalebnějších míst Krkonoš. Sportovci probíhali kolem Braunova Betléma, sbíhali z hory Zvičiny, proběhli se po architektonicky jedinečně ztvárněné přehradě Les Království nebo míjeli mlýn hraběte Šporka. Děti si zase zazávodily v areálu bylinkové zahrady.

„Nápad uspořádat na Kuksu maraton vznikl při mé návštěvě této krásné kulturní památky. Zaujal mě upravený a zrekonstruovaný Hospital, nádvoří i okolní krajina. Když jsem se navíc prošel po okolí, po těch nádherách, umocnilo to ve mě tenhle nápad," sdělil za organizátory Štefan Petráček. „Jsem rád, že si to závodníci pochvalovali, je to pro nás zavazující další roky," dodal.

Běhání je fenomén současnosti, jeho spojení s kulturou se organizátorům tentokrát rozhodně vyplatilo. Brblat nebylo slyšet nikoho. Doprovodné týmy povzbuzovaly své favority, ti si zase užívali jedinečnost okamžiku. Premiérový maraton na Kuksu totiž rozhodně zaujal.

„Vyšlo to krásně, úplně super počasí. A stejně super byla i trať, líbil se mi ten závod. Maratonci těch hezkých míst měli ještě více, ale i pro nás to byl fakt pěkný závod," pochvaloval si třeba Jan Špelda, který se vydal na jednadvacetikilometrovou trasu půlmaratonu. „Skončil jsem v polovině, tak i s výkonem můžu být spokojený," smál se.

Z vítězství na maratonské trati se radoval David Gerych ze Dvora Králové, kterému na její zdolání stačily 2 hodiny a 52 minut. Druhý skončil další místní rodák Radoslav Groh, třetí byl Ondřej Čturtéčka z Trutnova. Mezi ženami byla nejrychlejší Michaela Gerychová. Závod půlmaratonců ovládli Martin Fořt a Kateřina Matrasová.