Sedm vrcholů nejvyšších pohoří České republiky hodlá během dvaadvaceti červnových dní zdolat ultramaratonec René Kujan. Jeho dlouhá pouť obnáší tisíc kilometrů, což odpovídá vzdálenosti zhruba dvaadvaceti maratonů. Dvě hory, Plechý a Klínovec, již má sportovec úspěšně za sebou. Tuto sobotu se chystá pokořit Sněžku. Od Klínovce ji dělí 291 kilometrů. Právě tolik René Kujan tento týden musí uběhnout, aby se dostal k cíli.

Všechny, kteří by se k němu chtěli přidat, upozorňujeme, že start na vrchol je v 10 hodin ze Špindlerovy boudy. Další nadšenci se mohou přidat třeba na Luční boudě.

V rámci projektu Cesty na vrchol René Kujan podporuje lidi, kteří po poranění míchy skončili na vozíku. Vybrané peníze od veřejnosti poputují na konto České asociace paraplegiků a výslednou částku zdvojnásobí banka ČSOB, generální partner projektu.

Pro ty, kteří běhu neholdují, a přesto by se rádi zapojili, je vždy připravena na vrcholech hor roadshow.

Maratonec René Kujan poběží na Sněžku. Přidáte se k němu?

„Každý den uběhnu minimálně maratonskou vzdálenost, tedy alespoň 42 195 metrů," říká o projektu Cesty na vrchol ultramaratonec René Kujan.

Roku 2012 za třicet dní oběhl Island, tedy 1 311 kilometrů. Rok na to přeběhl stejný ostrov napříč, a to z nejsevernějšího do nejjižnějšího bodu, a v roce 2014 běžel z nejvýchodnějšího do nejzápadnějšího bodu. „Oficiálně byly do České knihy rekordů zapsány všechny tři islandské běhy. V tomto počínání jsem byl prvním na světě,"připomíná René Kujan, který odpověděl i na několik otázek.

Proč jste se stal tváří projektu, který má pomoci postiženým lidem?
Po úspěšných islandských bězích, jimiž jsem se snažil pomoci vozíčkářům jak tady u nás, tak na Islandu, a po několika menších projektech věnovaných témuž účelu nadešel čas zase na něco většího. Tentokrát padla volba na Českou republiku. Celý běžecký projekt bude věnován podpoře České asociace paraplegiků.

Výtěžek bude věnován vozíčkářům. Z jakého důvodu jste vybral právě je?
V roce 2007 jsem na sedadle spolujezdce bez airbagu absolvoval těžkou dopravní nehodu. Po mnohonásobném oživování a následné operaci páteře někteří lékaři pochybovali, zda ještě někdy budu běhat. Následovala náročná půlroční rehabilitace v Kladrubech. Tam jsem poznal mnoho lidí na vozíku, kteří na tom byli fyzicky mnohem hůře, ale psychicky (pro mne nepochopitelně a záhadně) lépe než já. Tato setkání mne inspirovala k tomu, že jsem všechny své běžecké projekty věnoval právě podpoře vozíčkářů.

Běh je v poslední době velmi populární. Věříte, že si s vámi troufne vyběhnout na vrcholy mnoho lidí?
Určitě se nějací blázni najdou (smích). Ale zaběhat si spolu můžeme i po rovině. I cestu mezi vrcholy překonávám během. A připojit se může každý na úsek nebo terén, jaký mu právě vyhovuje.

S jakou vybranou částkou byste byl spokojen?
Budu spokojen, když se pro vozíčkáře podaří vybrat alespoň 300 000 korun. Banka ČSOB každou korunu zdvojnásobí. „Vyběhat" tak půjde 600 000 korun. A to už je pro lidi po úrazu páteře znatelná pomoc.