Hlavní ulice krkonošské obce ožije 12. a 13. září happeningovým festivalem. Těžištěm je sobotní odpoledne a nabitý program završí představení, které vytvoří divadelníci v přípravném týdnu přímo na míru. Oficiální program pak bude slavnostně zakončen večerním překvapením.

„O velkou část aktivit se postarají sami místní obyvatelé, kteří se zapojí přímo do organizace a realizace pouliční akce nebo přispějí jen tím, že přinesou na ulici své židle a pomohou tak dotvořit atmosféru živé ulice," vysvětluje hlavní pořadatelka happeningu Anna Klimešová.

Prostor zkrášlí výtvarníci

Návštěvníky určitě překvapí také výzdoba hlavní třídy. „Ke spolupráci jsme přizvali ilustrátory a architekty z uměleckých vysokých škol, kteří by do ulice měli promítnout svou představu o živém veřejném prostoru," říká ilustrátor a spoluorganizátor akce Jakub Plachý. „Všichni tu budou tvořit celý týden před akcí, aby se v sobotu 13. září změnila hlavní ulice k nepoznání a z průjezdu městem se tak na jeden den stal živý městský bulvár," dodává Anna Klimešová.

Přípravy Otevřené ulice však probíhají po celý rok. V rámci projektu se konalo několik organizačních a informačních schůzek s místní komunitou. Lidé se mohli aktivně zapojovat a vyjadřovat své názory. „Na začátku srpna jsme také uspořádali jednu z našich dílčích aktivit, nazvanou Napiš, co si o tom myslíš," informuje Anna Klimešová.

Lidé psali své vzkazy na tabule

Na osm tabulí rozmístěných po hlavní třídě mohli lidé psát podněty, přání, sny nebo si prostě jen postěžovat. „Minulý týden jsme na hlavní ulici společně zavzpomínali s padesáti pamětníky," doplňuje Eva Hrubá, předsedkyně sdružení Společně pro radost, které celou akci zaštiťuje.

Projekt Otevřená ulice v Horním Maršově podpořila Poštovní spořitelna prostřednictvím Nadace VIA a obec Horní Maršov. Veškerý program tedy bude zdarma.