Přes tragickou událost, která se stala v Krkonoších, se v horské obci v sobotu odpoledne sešli maršovští hasiči i jejich kolegové z okolí a Polska ke slavnostnímu a radostnému okamžiku.

Mají totiž novou cisternu CAS 15 M2R na podvozku MAN TGM 13.290 s požární nástavbou od německého Zieglera. Byla vyrobena v září a přišla na 4,7 milionu korun. Před několika dny si ji dovezli z Německa. Po letech usilovných snah se dočkali, a to díky obrovské podpoře obce, která převážnou část finančních nákladů převzala na bedra.

Pomohli i občané formou sbírky

Milion korun činí dotace, kterou hasiči získali od ministerstva vnitra. A nelze opomenout ani pomoc samotných obyvatel, kteří formou sbírky přispěli na novou techniku částkou 125 tisíc korun. „Dalších sto tisíc korun, které jednotka i sbor vydělaly při různých pořádaných akcích, jsme investovali do vybavení cisterny. Dalších 47 tisíc korun šlo na vybourání otvoru pro třetí vrata v našem objektu," spočítal pro Deník velitel výjezdové jednotky dobrovolných hasičů v Horním Maršově Tadeáš Hlinka.

Při předávání techniky se velitel neubránil dojetí. Bylo na místě, neboť usilovný boj hasičů dojemný byl díky dlouhé a trnité cestě k cíli. „Pro auto nás do Německa nakonec jelo šest, všichni jsme se za volantem domů vystřídali a mnozí si techniku osahali," dodal Tadeáš Hlinka.

"To, že dnes předáváme hasičům kvalitní auto, je hezké. Ale důležité je říct, že sem moderní technika patří. Naši hasiči dokazují, že své uplatnění mít bude," podotkl starosta obce Pavel Mrázek.

„Jsem rád, že kluci v Maršově získávají takovou techniku. Často se s nimi potkáváme na výjezdech. V mnoha případech jsou právě oni první na místě a dokáží nám pomoct jak s ošetřením pacientů, tak s jejich transportem. Všeobecně je dobře, že se kvalitní technika dostává do dobrovolných sborů. Jak se včera ukázalo ve Špindlerově Mlýně, tamější jednotka Sboru dobrovolných hasičů byla při komplikovaném zásahu opravdu velmi platná," poznamenal záchranář trutnovské Zdravotnické záchranné služby Karel Kouba.

Hasiči si svého nového pomocníka považují a veřejnosti hned ukázali i jeho vybavení.

Hasičský sen se splnil

„Na auto se díváme jako na zázrak. Ale zázrak to není. To jen my jsme měli takový deficit v technice. Starému autu, s kterým jsme se dosud museli spokojit, je sedmdesát a zastaralé bylo už v době výroby. Konečně můžeme vykonávat pro občany veřejnou správu důstojně," řekl zástupce velitele JSDH Ladislav Licek.