Když se potkali a usedli ke stolu v zákulisí Bojiště, Věchet vyzvídal. „Ptal jsem se ho na komunistickou minulost. Zajímalo mě to. Vysvětloval mi, jak to bylo,“ řekl Věchet o setkání s Petrem Pavlem. „Také jsem už dopředu oznámil prezidentské kanceláři, že jsem Petra Pavla nevolil,“ dodal.

Prezident se přesto nenechal vyvést z míry, při návštěvě festivalu působil uvolněně a bezprostředně. Zdravil se a fotil se s lidmi, zašel mezi ně do undergroundového stanu, z hlavního hlediště pak sledoval koncert Pražského výběru.

V Trutnově na Bojišti začal ve čtvrtek festival TrutnOFF Open Air, první den večer přijel prezident Petr Pavel.
Prezident Pavel dostal v Trutnově modrou knížku. Náčelníkem místo Havla nebude

Návštěva prezidenta Petra Pavla byla naplánovaná po vzájemné dohodě. „Byla to návštěva, které si ceníme. Převládaly pozitivní reakce. Byl jsem mile potěšen, že ho lidé takto brali. Prezident odjížděl s tím, že se mu tady líbilo. Jeho návštěva byla určitým vyjádřením podpory tomuto festivalu, sounáležitosti a zřejmě i toho, že jsou mu blízké stopy Václava Havla,“ uvedl zakladatel festivalu TrutnOFF.

Václav Havel byl na trutnovském festivalu naposledy v roce 2009. Věchet Pavla dokonce usadil v hledišti do míst, kde na Bojišti sedával první polistopadový prezident. Původní, legendární laminátové lavičky na Bojišti jsou pryč, letos je město nahradilo novými dřevěnými lavicemi. Trutnov investoval do rekonstrukce amfiteátru přes 10 milionů korun.

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek večer navštívil hudební festival TrutnOFF Open Air.
Prezident na Bojišti. Petr Pavel přijel do Trutnova na legendární festival

Původní lavičky se podařilo Věchetovi zachránit těsně před likvidací. „Pár hodin před tím, než původní lavice zamířily na skládku, jsme se dopídili, že jsou u stavební firmy ve Vrchlabí, která rekonstrukci prováděla. Ta nám lavice přivezla, mám je všechny složené doma na dvorku. Několik jsme jich na festival přivezli a dali je přibližně na stejné místo, kde sedával Václav Havel,“ řekl Martin Věchet.

Hudební festival TrutnOFF pokračuje na Bojišti do neděle 20. srpna.

Zdroj: Miloš Šálek