Téměř čtyři stovky občanů se přišly podívat na nedělní slavnostní zasedání městského zastupitelstva do sálu Kulturního domu Střelnice. Starostka města Hana Maierová tu nejprve na novém náměstí B. J. Horáčka odhalila společně s jeho synem Janem monumentální umělecké dílo s názvem Tvar, které k poctě turnovského mecenáše vytvořil absolvent zdejší umělecké školy Jiří Kmošek, a odhalila pamětní desku.

„Sešli jsme se, abychom si připomněli desáté výročí náhlého odchodu největšího porevolučního mecenáše Českého ráje, pana Bohuslava Jana Horáčka, který svému rodišti věnoval téměř půl miliardy korun," uvedl v úvodu projevu místostarosta Otakar Špetlík. Ten krátce shrnul historii vzniku Kmoškova díla, k jehož výrobě a financování dali podnět městští zastupitelé. Podle něj patnáctičlenná komise vybírala z osmi desítek návrhů téměř všech studentů umělecké školy, v jejichž dílnách bylo Kmoškovo dílo nakonec i vyrobeno.

Turnov slaví 740 let

V úvodu slavnostního večera pak starostka Hana Maierová shrnula historii města, které právě slaví 740 let svého vzniku, a udělila letošní prestižní Cenu města dlouholeté kulturní pracovnici a metodičce Městské knihovna Antonína Marka, Evě Kordové. Tuto cenu současně předala i pozůstalým českobratrského kazatele Petra Grubera, kterého rovněž hodnotící komise navrhla jako člověka, jenž se výrazně angažoval ve veřejném životě města. Třetím nominovaným na tuto cenu byl v uměleckých kruzích už známý hudební skladatel Martin Hybler. Ten si podle slov starostky na udělení musí ještě počkat.

Starostka Maierová současně připomenula, že Cenu města už obdrželo třináct významných občanů. Historii posledních třiadvaceti let přeměn Turnova v projekci shrnul televizní dokumentarista Milan Brunclík.

Chlouba města

V bohatém kulturním pořadu se pak postupně představili všichni významní rodáci, kteří město proslavili zejména v kulturní oblasti. Hosty slavnostního večera pozdravila bývalá sólistka opery Národního Divadla v Praze Marcela Machotková. „Zpívala jsem si už jako malá holka v houpacím křesle české lidové písně a už tehdy jsem každému říkala, že chci zpívat. Začínala pak i v turnovském Pěveckém sboru Antonína Dvořáka. Po absolvování konzervatoře mě nevzali ani do sboru v Ostravě či v Plzni, ale pak mi nabídli místo sólistky. Mařenky nějak tou dobu nebyly, a tak mi už tato role zůstala, a to až do éry v Národním divadle," dodala pro pobavení známá umělkyně, která pak Smetanovu hudbu v roli kněžny Libuše i české venkovské Mařenky a Dvořákovy Rusalky, proslavila po celé Evropě i v zámoří.

Marcelu Machotkovou na pódiu vystřídali členové slavného Adamusova tria, nová sopranistka, absolventka Par-dubické konzervatoře Lucie Vagenknechtová, violistka Lenka Maierová a jazzový flétnista Jaroslav Šolc. Ze známých herců se představili Petr Vydra a Václav Knop.

„Odešel jsem z Turnova, ale Turnov zůstal ve mně. Je to moje rodiště, které si nosím v srdci. Když mi někdo ze známých osobností v Praze pošeptá: já jsem taky z Turnova, beru to jako poctu, že asi taky něco umím. Turnov jsem opustil, ale zjistil jsem, že Turnov neopustil mne. To jsem poznal z chování dřívějších kamarádů a přátel, a věřte, že moje návraty sem, do města, které je stále hezčí a hezčí, jsou pro mne nesmírně krásné," vyznal se známý herec, dabér a režisér Václav Knop.

Mnoho důvěrných setkání všech účastníků pak pokračovalo při závěrečném rautu.

Otakar Grund