„V současné době tu máme první výsledky. Nyní je budeme zpracovávat. Strážníci musí záznam zhlédnout a posoudit jednotlivé záznamy, aby mohli oddělit co jsou skutečně přestupky a co ne. Například pokud jedou dvě auta s podobnou značkou za sebou, může je systém vyhodnotit jako jedno. Takový přestupek je vyřazen jako nepoužitelný," doplnil vrchní strážník Jindřich Hauke.

Ne řidič, ale majitel

V případech, kdy je přestupek spolehlivě zjištěn, nejde přestupek za řidičem, ale za majitelem auta. Toho vyzve odbor dopravy k zaplacení pokuty. „Řidiči za takovýto přestupek nepřijde o body," prozradil Hauke. Městská policie bude ale používat i nadále mobilní radary, kde je udělována pokuta na místě a řidič o body přijde.

To, že vás policie zastaví za rychlou jízdu, se stane každému jen několikrát za život. „Mě se to stalo také, když jsem spěchal do školy," říká s úsměvem velitel strážníků. Jak ale dodává, systém je zaměřen proti těm, kteří jezdí nepřiměřenou rychlostí pravidelně. „Naopak se vstřícným přístupem jsme se setkali v Tyršově ulici, kde je jedna z kamer a lidé už tu zaznamenali zlepšení situace," dodal Jindřich Hauke. Dlouhá rovina tu láká k rychlé jízdě. „Nejezděte jak hovada a nemusí se nic takového instalovat… slušné řidiče tohle přeci nemůže nijak rozhodit," dává mu za pravdu jedna z diskutujících na facebooku.

Nejen ve městě

Kamerový systém má město pronajatý na pět let, zaplatí za něj asi 4,5 milionu korun. „Během prvního pololetí letošního roku bude měření instalováno i v dalších lokalitách, konkrétně v Lipnici, Choustníkově Hradišti, Kocbeřích, Horním Dehtově a Vlčkovicích," informoval Jan Sedláček.

V Bukách od června

Nově se radar na obousměrné měření rychlosti objeví v Mladých Bukách u vlakové zastávky, kde je zároveň umístěn i přechod pro chodce. Silnice směrem na hory je dlouho rovinkou, kde mnoho řidičů neodolá a přišlápne plyn blíž k podlaze.

Kameru nekoupí obec, ale město Trutnov. „Mladé Buky usilovaly o řešení bezpečnosti chodců ve zmiňovaném úseku již delší dobu," uvádí mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová. V minulosti byl na přechodu pro chodce vybudován ostrůvek, který řidiče v překračování rychlosti nezastavil. Na řadě tak bude radar, který je nejjednodušším a nejefektivnějším řešením. Radar bude město Trutnov provozovat na základě veřejnoprávní smlouvy, podle které tu již pořádek hlídá trutnovská Městská policie.

V daném místě bude nainstalován radar pro úsekové měření. Stejně jako na Královédvorsku jde i tady především o preventivní působení, protože o radaru řidiči vědí. „Radar není zamýšlen jako past na místní řidiče, ti si jsou jistě vědomi, kolik i vážných nehod se tady už stalo. Má upozornit zejména řidiče spěchající na hory či z hor, že jde o nebezpečný úsek, kde se dodržením rychlosti mohou vyhnout nepříjemnostem," upozorňuje Veronika Svobodová.

Radar by měl být do ostrého provozu spuštěn v červnu. Trutnov bude dodavateli hradit čtyřletý pronájem zařízení a do rozpočtu bude naopak získávat pokuty. Ty opět jako ve Dvoře nejsou řešeny na místě, ale správním řízením přes Městský úřad Trutnov. 

Dvůr Králové - „To asi město potřebuje dohnat ztrátu ze zakázaných automatů. A příští rok dostaneme webku i do ložnice a každej bude očipovanej, aby na nás mohli dohlížet…" I tak reagují občané města na nový kamerový systém. Ten má mimo jiné hlídat dodržování rychlosti na problematických úsecích.

Jde o prevenci

„Při úsekovém měření rychlosti je pořízena fotografie vozidla s přesným časem při vjezdu a poté při výjezdu z daného úseku. Následně je vypočítána průměrná rychlost. Nadále ale bude městská policie používat i radar mobilní. Dále jsou na několika místech ve městě, která se průběžně střídají, umístěny ukazatele okamžité rychlosti. Ty jsou však pouze informativní," uvedl vedoucí odboru dopravy, Jan Sedláček.

Velitel městských strážníků Jindřich Hauke rozhodně odmítá, že nové radary mají městu vydělat peníze stůj co stůj. „Lidé vědí, že tu jsou kamery umístěny a jezdí pomalu. Jde nám především o prevenci. Systém umírní ty řidiče, kteří by tu jinak jezdili zbytečně rychle," vysvětlil.

Jen podezřelé

Zda bude nový systém mít nějaký výrazný přínos do obecní kasy ukáže až čas. Záznamy může obdržet městská policie už druhý den. „Ale pouze těch, kteří jsou podezřelí ze spáchání přestupku," vysvětlil Jindřich Hauke. Řidič jedoucí podle předpisu se tak nemusí bát.