Zatmění Slunce mělo pro některé národy mystický význam a nádech tajemna nebo alespoň něčeho zvláštního přetrvává dodnes. Na delší čas poslední možnost k pozorování máme dnes, protože došlo ke splnění několika základních podmínek. Měsíc je v Novu a neváhá vstoupit mezi Zemi a Slunce. Jedinou nevyzpytatelnou položkou je tak počasí.

Totalita mimo nás

„V našich končinách dosáhne zatmění zhruba 75 procent, což se zdá na první pohled sice hodně, ale přístroji nevybavený pozorovatel fyzicky nezaznamená žádné změny slunečního svitu. Ten je totiž tak intenzivní a navíc se rozptyluje v atmosféře, že ani 3/4 zakrytého Slunce nezpůsobí pozorovatelné šero. Na nějaké v okolí pozorovatelné efekty by musel pozorovatel zažít nejméně 95 procentní fázi. Poslední sekundy předtím, než přejde částečné zatmění do úplného, však patří mezi nejsilnější zážitky, které doporučujeme prožít každému, kdo má tu příležitost. Nyní však nezbývalo než cestovat do zahraničí. V České republice si na něj totiž budeme muset počkat až do roku 2135," řekl odborný pracovník úpické hvězdárny Richard Kotrba.

Kdo tak měl zájem o úplné zatmění, musel vyrazit do tzv. pásu totality, tentokrát ležícího třeba v severní části Atlantského oceánu, Grónského moře či moře Norského. Tam bude dopadat špička stínu vrhaného Měsícem. Pro suchozemce přichází v úvahu zřejmě Faerské ostrovy nebo Špicberky.

Pokud se pozorovatel bude nacházet mimo tento úzký pás, uvidí nejvýše zatmění částečné, a to tím menší, čím dále bude vzdálen.

Na hvězdárnu i zítra

Zatmění v regionu bude možné pozorovat z úpické hvězdárny i z Krakonošova náměstí v Trutnově, mezi 9 a 12 hodinou. „Na hvězdárně bude navíc program obohacený o prohlídku, výklad a dětské hry. Kdo si přinese buřta, bude si jej moci opéct na keltském ohništi. V sobotu se koná Den otevřených dveří v rámci Mezinárodního meteorologického dne s přednáškou. Večer, během nočního pozorování, pak bude možné odpálit vlastní rachejtli na oslavu rovnodennosti," zve na dnešek i zítřek ředitel hvězdárny Marcel Bělík.

Zatmění - grafika

Nevystavujte své sítnice ÚV záření

Trutnovsko, Semilsko - V souvislosti se zatměním se očekávalo, že hlavu k nebi zvednou tisíce lidí. Ale pozor, může jít o kratochvíli sice nezapomenutelnou, ale také velmi nebezpečnou.

Ať už je počasí nad Českou republikou v daný moment jakékoli, jedno je jasné. Přímé sledování nám může poškodit zrak. „Při pohledu do Slunce je největším rizikem poškození centrální části sítnice, takzvané makuly. Tato část oka zajišťuje nejvyšší ostrost vidění na detaily, jako je čtení a drobná práce. V případě, že se do Slunce dívá osoba s širšími zornicemi, ve vyšší nadmořské výšce anebo při zatmění slunce, a to zejména s teleskopem, dochází k fokuzaci, neboli soustředění UV světla do centra sítnice, s následnou fototoxickou a fototermální reakcí v pigmentové vrstvě sítnice. Tato reakce vyvolává přechodný otok v centrální částí sítnice, který se projeví zhoršenou kvalitou vidění zejména při čtení a podobných činnostech. Tento otok se během několika měsíců vstřebá a podle velikosti poškození sítnice se může zraková ostrost do blízka navrátit k normálnímu fyziologickému vidění. Ale v případě, že vznikl trvalý defekt v jednotlivých sítnicových vrstvách sítnice, se normální vidění již neobnoví. Bohužel, tento defekt není léčitelný a takto poškozené oko ztrácí zejména na blízko stoprocentně funkční schopnost," varuje lékařka Jana Mikšovská z kliniky DuoVize.

Jak tedy páteční zatmění Slunce bezpečně pozorovat a neohrozit náš zrak? Rozhodně nespoléhejte na obyčejné sluneční brýle či podomácku vyrobená stínítka. Ta vám totiž mohou, paradoxně, ještě více ublížit.

„Ochranné pomůcky k pozorování slunce existují, jsou to speciální brýle s vysokým UV filtrem a s ochrannými postranicemi. Tedy podobné, jako používají například vysokohorští horolezci nebo svářeči. Běžné sluneční brýle v tato extrémních situacích jsou naprosto nedostatečné," vysvětluje lékařka Mikšovská. „Doma vyrobené rádoby filtry, jako jsou například skla okouřená nad plamenem svíčky, jsou pro naše oči ještě nebezpečnější, než pozorování Slunce bez nich. Jednak mají pochopitelně velmi slabý UV filtr, ale zároveň se za nimi rozšíří zornice, takže se paradoxně na sítnici dostane ještě více škodlivého záření. Podobně je nedostatečným ochranným prostředkem i oblíbený rentgenový snímek," dodává odbornice.