Radnice v regionu v posledních dvou letech zvyšovaly až několikanásobně koeficienty pro výpočet daně z nemovitostí. A vloni, po Janotově balíčku, který je zákonem zvýšil plošně na dvojnásobek, je zase rychle vracely zpátky.
„Nechceme lidi zatěžovat,“ řekl starosta Svitav Jiří Brýdl.

Třeba v už beztak drahém Hradci Králové by totiž jinak lidé letos za své domy platili šestkrát více než v roce 2008. Magistrát vloni zvýšil daň z nemovitosti na trojnásobek, po následném vládním balíčku měla daň vyskočit na další dvojnásobek. Zastupitelé proto v listopadu snížili tzv. lokální koeficienty, aby zatížení obyvatel nebylo tak drastické. Majitelé rodinných domů ve výsledku dokonce letos zaplatí o něco méně než vloni. Naopak zhruba na dvojnásobek vzrostou daně z chat, chalup a garáží. Město v součtu vybere 149 milionů místo loňských 136 milionů.

Na čtyřnásobek se oproti roku 2008 vyšplhala daň z nemovitosti v Pardubicích, vedle Karlových Varů možná nejdražším českém městě. Dvojnásobně magistrát zvýšil koeficienty už v roce 2009, pak se přidalo vládní navýšení. Město tak letos získá 64 milionů korun navíc, bude mít 144 milionů. I tak ale vyšší výběr vyrovná propad jiných daňových příjmů jen o 40 procent.

Asi nejhůř v celých východních Čechách jsou na tom obyvatelé Rychnova nad Kněžnou. Na dani letos zaplatí čtyřikrát víc než vloni. Po Janotově balíčku dokonce hrozilo, že kvůli předtím schválenému koeficientu tři vzroste daň šestkrát.

Zastupitelé proto koeficient snížili na dvojku. Podobně měnila svá předchozí rozhodnutí i další východočeská města, například Svitavy, Ústí nad Orlicí či Hlinsko. Tam zrušili už loňský koeficient dva, takže lidé budou platit stejně jako v minulém roce.

„Pokud bychom se nevrátili ke koeficientu jedna, zvýšila by se daň od roku 2008 čtyřnásobně. To je vzhledem k současné hospodářské situaci jak pro občany, tak pro zdejší firmy neúnosné,“ řekla starostka Hlinska Magda Křivanová.

Dvojnásobek oproti minulým letům pak budou letos platit obyvatelé měst, kde radnice sazbu nijak nezvyšovaly: v Chrudimi, Jičíně, Náchodě a Trutnově.