Během loňského roku nechala radnice v několika ulicích namontovat výbojky s menším výkonem. Celkově se tak podařilo snížit spotřebu veřejného osvětlení o 24 megawattů za hodinu. „Z těchto realizací již šetříme bezmála 52 tisíc korun za rok,“ uvedl semilský starosta Jan Farský. Podle současné průměrné ceny za kilowatthodinu, která se v Semilech pohybuje kolem 2,18 koruny, by město mělo za 15 let ušetřit až 800 tisíc korun při současných cenách elektrické energie.

„Tato úspora se promítne i na vypouštěném oxidu uhličitém do ovzduší, a to o 28 tun za rok,“ doplnil starosta. Další snížení spotřeby veřejného osvětlení o zhruba pět megawatthodin plánuje radnice v letošním roce, kdy v rámci stavby kanalizace dojde na výměnu tří desítek svítidel ve čtvrti Na Kruhách a na Vejvarově nábřeží.

Budoucnost veřejného osvětlení v devítitisícových Semilech bude ale zřejmě patřit takzvaným LED svítidlům s diodou místo výbojky. „Letos jsme osadili jedno LED svítidlo, abychom zjistili, jaké má vlastnosti a jak pocitově je vnímáno světlo, které vyzařuje,“ sdělil Farský. Pokud se nová technologie osvědčí, bude město šetřit nejenom za propálenou elektřinu, ale také za údržbu lamp. Diodová svítidla totiž fungují prakticky bez údržby.