Mimo jiné z něj vyplývá, že by město mohlo vypovědět s provozovatelem, firmou Vodovody a kanalizace (VaK), nájemní smlouvu. „Další postup by byl určen s ohledem na příští vývoj věci, který je v této chvíli pouze obtížně předvídatelný a bude závislý především na reakci VaK.

Nicméně, město by pro případ, že VaK provozování vodárenské infrastruktury ukončí, mělo mít připraven příslušný plán, kterým by předešlo ohrožení dodávek pitné vody a odvádění odpadních vod obyvatelstvem, případně dalšími odběrateli, kteří jsou vodárenskou infrastrukturu oprávněni využívat,“ vysvětlil místostarosta Pavel Kraus. Méně diplomatickými slovy to znamená, že by provozovatel sítí po vypovězení smlouvy mohl svou práci ukončit například z hodiny na hodinu.

Zastupitel Ivan Bartoš se proto zajímal, zda město má připravenu variantu, kdyby se, teoreticky, VaK k podobnému kroku rozhodl. „V tu chvíli nastupuje ze zákona takzvaný Institut veřejné služby. Na půl roku by tak správu nad našimi vodovody a kanalizací převzala firma této instituce,“ vysvětlila starostka Edita Vaňková. Město by tak mělo čas zajistit si fungování sítí buď vlastní společností, nebo vybrat nového provozovatele.

Už v minulosti město chtělo „sáhnout“ k podobnému radikálnímu řešení, ale v případě čistírny odpadních vod. Nakonec došlo k dohodě.