Asi nejznámější z nich je Sochorova vila, kterou navrhnul pro známého továrníka významný český architekt Josef Gočár. Dům má tvar letadla a autor při jeho tvorbě použil i řadu, tehdy nejmodernějších, technických vymožeností. Protože tato vila dnes slouží jako sídlo Domu dětí a mládeže, mají zájemci šanci si ji prohlédnout.

Druhou královédvorskou vilou na výstavě, je dílo Kurta Spielmanna. Dvoupodlažní dům postavil ve třicátých letech minulého století pro Antonína Mautnera. Stojí na ulici 5. května a slouží v posledních desítkách let jako bytový dům.

Poslední královédvorskou vilou zastoupenou na putovní výstavě, najdete v Raisově ulici. Podle návrhu dalšího významného českého architekta, Josefa Gruse, si ji nechal postavil Karel Čeřovský. Na jejím vzniku se podílel místní architekt a stavitel Karel Jarolímek.

Zajímavých vil ale občané a návštěvníci města najdou mnohem víc. Bohužel, některé z nich jsou ve velice špatném stavu a jejich další osud je nejasný.
Mediálně známý osud má Sochorova vila na Benešově nábřeží. Opět se jedná o dílo Gočára a Gruse. Dům v posledních letech chátral, nyní by měl být stržen v rámci prací na rozšíření parkoviště u sousedního supermarketu. Boj o její záchranu začal pozdě, v té době byla vila už v dezolátním stavu, zmizela z ní i veškerá vnitřní výzdoba, na které se podíleli známí čeští výtvarníci třicátých let.

Ve špatném technickém stavu je také bývalá mateřská školka v ulici Spojených národů. Kdysi to byla vila továrníka Deutsche. Dlouho se jí nedařilo prodat, byla neobydlená a chátrala. Její další osud je stále nejasný.

Některé vily opět září novotou

Naopak některé z vil se podařilo zachránit a připomínají tak historii města a hlavně jeho rozkvět v první polovině minulého století. Návštěvníci zoologické zahrady se mohou projít částí Neumannovy vily, kde dnes sídlí ředitelství a Galerie obrazů Zdeňka Buriana. Budova je opravená a zachovala se i většina prvků vnitřní dřevěné výzdoby.

Soukromý vlastník opravil bývalou Weissovu vilu. Dnes nese jméno vila Ella. Při její rekonstrukci se snažili stavebníci uchovat co nejvíce z původního vzhledu, úprav se dočkala i zahrada. V současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí vila na Rašínově náměstí. Podnik Juta ji přestavuje na mateřskou školku.