Pronájem sálu ve Vojenské zotavovně Bedřichov z městské kasy spolkne stovky tisíc korun. Jen pro letošní rok zastupitelé na kino v rozpočtu vyčlenili tři čtvrtě milionu korun. Naproti tomu návštěvnost v poslední době rapidně poklesla.

Radnice se proto rozhodla dotazníkem oslovit občany, aby se k budoucnosti kina vyjádřili. „Je to citlivější téma a chceme znát názor veřejnosti. Za provoz kina dáváme docela velké peníze. V současné situaci samozřejmě musíme šetřit, takže další fungování kina zvažujeme,“ upozorňuje místostarosta Petr Kraus.

Slabý zájem místních i návštěvníků potvrzuje Jitka Řeháková, vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu. „Návštěvnost sledujeme pravidleně. Důvodů, proč lidi nechodí do kina, je strašně moc. Jsou představení, na které přijde jeden divák nebo také žádný.“ Program je přitom docela nabitý. Například během října diváci uvidí hned jedenáct snímků. V závěru měsíce zde navíc proběhne Mezinárodní festival outdoorových filmů.

Ukončení provozu kina by znamenalo výrazný zásah do kulturního života v horském středisku. „Neprovozovat kino znamená ustřihnout kulturu ve městě, a to je vždycky špatně. Provozovat a dotovat za stávajících podmínek se nám v současné době jeví taky jako špatné řešení. Stojí za zvážení, zda nezměnit repertoár nebo nesnížit počet představení v měsíci,“ dodává vedoucí odboru. Dotazníky, které občané najdou na webových stránkách úřadu a v říjnových Špindlerovských novinách, chce odbor vyhodnotit do konce letošního roku.

Úsporným opatřením se asi nevyhne ani knihovna, která funguje celý pracovní týden. „Aby knihovna měla otevřeno pět dní v týdnu je asi přepych. K omezení provozu přistoupila i města s vyšším počtem obyvatel. I to bude určitě předmětem řešení,“ naznačuje Jitka Řeháková.