„Vzhledem ke stále značnému množství dlouhodobě odstavených vozidel a vraků na území města jsme připravili proces ke zprostředkování likvidace takových vozidel. Tím pomůžeme usnadnit občanům auta ekologicky zlikvidovat a vyřadit z centrálního registru silničních vozidel,“ vysvětlil Radek Svoboda, ředitel Městské policie Trutnov.

Městská policie v Trutnově funguje 30 let. Podívejte se, jak strážníci slavili výročí:

Strážníci zjistili na území města 86 takových vozidel. „Z tohoto počtu řešíme věc se 40 majiteli vozidel, 5 vozidel bylo odtaženo a 15 vozidel bylo po spolupráci s majiteli vraku ekologicky zlikvidováno,“ řekl Svoboda. Legislativní proces k odstranění vozidel bez spolupráce majitele je podle něj zdlouhavý a trvá několik měsíců.

Městská policie Trutnov bude odtahovat vraky a dlouhodobě odstavená vozidla do areálu Technických služeb.
Strážníci začnou zbavovat trutnovská sídliště vraků. Už získali místo na odtah

Vlastník takového vozidla může požádat Městskou policii Trutnov o bezplatné zprostředkování odstranění vozidla z komunikace, jeho ekologickou likvidaci a vyřazení z registru silničních vozidel. Vyhne se tím případnému postihu za porušení zákona o pozemních komunikacích.

„Jedná se zejména o případy, kdy si vlastník nebo provozovatel vozidla není plně vědom důsledků plynoucích z odstavení takového vozidla, nebo kdy si není jistý postupem při jeho odstranění a likvidaci, případně jsou pro něj takové úkony komplikované,“ upřesnil Radek Svoboda. Dobrým příkladem může být podle něj situace, kdy vozidlo po svém manželovi zdědí postarší paní, která ani nemá řidičský průkaz, vozidlo nepoužívá a sama vůbec netuší, jaké povinnosti s tím souvisí. Vozidlo tak stojí zaparkované na sídlišti a zabírá parkovací místo.

V případě zájmu o pomoc stačí kontaktovat Městskou policii Trutnov na čísle 156 nebo e-mailu babik.vojtech@trutnov.cz. Služba je bezplatná. „Věříme, že lidé využijí podání této pomocné ruky a z trutnovských ulic se nám podaří alespoň některá vozidla odstranit,“ uvedl šéf strážníků.

Divoká honička v Trutnově. Mladík prchal před strážníky, ohrožoval chodce
VIDEO: Divoká honička v Trutnově. Mladík prchal před strážníky, ohrožoval chodce