„Tržnice je mrtvá, to mě děsí a mrzí. Chci tržnici rozjet, aby tady bylo co nejvíce trhovců a zákazníků,“ říká Marta Jónová z Královce. Od města má tržnici v nájmu na dva roky. Otevřeno chce mít celoročně, pravděpodobně s výjimkou ledna, v pracovních dnech od 8 do 16 hodin.
„Četla jsem váš článek v Deníku o tržnici jako ostudě města. Je to opravdu smutný pohled. Naší snahou je areál oživit, vylepšit a vytvořit pěkné a příjemné prostředí, které bude lidi lákat,“ zdůrazňuje žena, která provozuje v nedaleké pasáži obchod s ovocem a zeleninou.
„Konečně se našel někdo, kdo si vzal tržnici do provozu. Třeba v centru Jičína fungují trhy roky výborně, jsou narvané trhovci s řadou pěstitelů. Nechápu, proč to v Trutnově takových let nejde. Snad se teď tržnice probudí k životu,“ doufá seniorka Jiřina z Trutnova, která přišla nakoupit ovoce a zeleninu. „Ne všechno člověk koupí v supermarketech a tady je to přímo v centru města,“ dodává.
Starosta Trutnova Michal Rosa iniciativu o oživení tržnice vítá. Podle něj prokáže, zda je tržnice v tomto místě udržitelná a má smysl do ní investovat.
„Městská tržnice v historickém centru nefungovala ideálně. Návrhy na řešení tak oscilovaly mezi rekonstrukcí tržnice a jejím zrušením a následnou úpravou na parčík,“ vysvětluje starosta Trutnova a připomíná: „Do úvah o tomto prostoru je však nutné zahrnout i pozemky za tržnicí, které jsou v soukromém vlastnictví. Jednoho dne budou využity a plocha tržnice bude předprostorem nové stavby. Je v zájmu města, aby úpravy tržnice této budoucí výstavbě nebránily.“
Dění na trutnovské tržnici se rozjíždí pozvolna. Přáním nové provozovatelky jsou velké farmářské trhy, které jsou populární v jiných městech. V Trutnově ale zatím naráží na nezájem trhovců. „Bojí se jít do Trutnova. Couvají, nechce se jim sem. Tržnice nemá dobrou pověst. To ale chceme změnit a vybudovat příjemné místo, kam budou lidé chodit,“ tvrdí odhodlaně Marta Jónová.
Jedním z těch, kteří se nezdráhali přijet, je Štefan Kopčak pocházející ze slovenské Terchové. Na tržnici rozbalili žlutý transparent Království slovenských specialit a delikates. Prodávají ovčí a kozí sýry, bryndzu, korbáčiky ze Zázrivé, klobásy z Humenného. „Na Trutnovsko jezdíme, například na kolonádu do Janských Lázní nebo do Vrchlabí. Do Trutnova na tržnici bychom mohli jezdit jednou týdně,“ říká Štefan Kopčak.
Otevřeno chce mít i v zimě
„Když budou trhovci, budou i zákazníci,“ ví nová provozovatelka. Chce, aby tržnice žila. „První reakce lidí jsou dobré, tak doufám, že se tržnice rozjede,“ věří Marta Jónová.
Co by chtěla lidem nabídnout? „Pečivo, mléčné výrobky, klobásy, sýry, med, ovoce, zeleninu, rukodělné výrobky, v zimě uzené ryby, mléko nebo šťávy,“ vyjmenovává.
V Trutnově můžou lidé nakupovat na farmářských trzích v Poříčí v areálu společnosti Diana Seven, ty jsou otevřené pouze v sobotu dopoledne. Městská tržnice bude v provozu ve všedních dnech. „Chci, aby fungovaly i farmářské trhy v Poříčí, také na ně jezdím,“ dodává Jónová.
Městská tržnice v Trutnově se nachází v bezprostřední blízkosti pěší zóny. Ta dostala před třemi lety nový šmrnc díky rekonstrukci za 44 milionů korun. S tržnicí si ale město dlouho nevědělo rady. V neutěšeném stavu je zejména prostor, který spojuje zadní část tržnice s pasáží. Pozemky za tržnicí patří soukromým vlastníkům.
„Je to zašlý, špinavý a polorozbořený prostor, kde se schází omladina a jiná individua. Procházím kolem jen minimálně do pasáže, ale vždy mám velmi nepříjemný pocit,“ myslí si Soňa Balcarová z Trutnova.
Trhy existovaly v Trutnově už ve středověku
Současná městská tržnice vznikla v 50. letech minulého století. Podle historika Ondřeje Vašaty z Muzea Podkrkonoší v Trutnově byla dříve na jejím místě soukromá zahrada.
„Tržnice, nebo prostor, kde se trhy odehrávaly, byly součástí města už od nepaměti, Málokdo ví, že první dvě tržnice se nacházely v centru nedaleko od té současné, v prostoru školy u pošty, na místě dnešní vývěsky města u radnice. Byl tam krytý prostor pro pekařské a řeznické krámy. Tam se ve středověku a raném novověku shromažďovaly stánky s pečivem a masem, kam lidé chodili nakupovat,“ přibližuje Ondřej Vašata historii trutnovských trhů, která sahá do 15. a 16. století.
V pozdějších letech se trhy odehrávaly také na náměstí, v případě nepříznivého počasí v podloubí. V 19. století probíhaly trhy na místě dnešního městského úřadu.
„Za první republiky už chtělo vedení města situaci řešit a vybudovat tržnici, kterou už měla řada měst. Plánovalo, že ji postaví nedaleko dnešní, v prostoru Malého náměstí (u Obchodní akademie). Tam měla vzniknout tržnice s krytou halou. K tomu ale nedošlo, stály tam domy,“ popisuje historik. Situace se znovu začala řešit po druhé světové válce. Volba padla na místo, které slouží dosud. Tehdy tam bývala honosná zahrada ohraničená cihlovou zdí. Vedle se nacházely nízké roubenky a zapáchající mlýnský náhon.
„Velká zahrada stála na místě dnešní tržnice dlouhá léta, další byla například na místě dnešního Uffa. Do budoucna ale bylo neúnosné mít v centru města takhle velkou zahradu. Plot byl zbourán v roce 1949 a poté vznikla tržnice,“ doplňuje Ondřej Vašata historické informace k trutnovské tržnici.