Celodenní zábava, desítky kilometrů sjezdovek a přitom nesundat lyžáky z nohou. Základní filozofii alpských center chtějí brzy realizovat i některá střediska česká, resp. krkonošská.

„Plánovaná investice za miliardu propojí lyžařské areály Svatý Petr a Medvědín a nabídne návštěvníkům do pěti let čtyřicet kilometrů sjezdovek. Špindlerův Mlýn tak již nebude mít v Čechách vážnou konkurenci," věří tamní ředitel Čeněk Jílek.

Jinak to ale vidí lidé ze SkiResortu Černá hora – Pec, kteří při nedávném otevření šestisedačkové lanovky na Hofmankách představili svou Vizi 2020. Ta by mohla nakonec přinést až sedmdesát kilometrů tratí a úplné propojení Janských Lázní, Černého Dolu, Pece pod Sněžkou, Velké Úpy i Svobody.

„Naším cílem je kompletní lyžařské spojení. Aby si návštěvník v jakémkoli bodě nasadil lyže a mohl se na nich pohybovat po celém SkiResortu," nastínil ředitel Petr Hynek.

A jak to má v praxi vypadat? „Lyžař by mohl vyrazit třeba z Černého Dolu na Zrcadlovky, odtud ke kabinové lanovce do Janských Lázní, dál na Černou horu, přes Zrcadla do Pece pod Sněžkou, Velké Úpy a zpět. Celý resort by mohl disponovat až 70 kilometry sjezdovek a lyžařských cest. Tím už můžeme konkurovat středním alpským střediskům," přiblížil Petr Hynek ze SkiResortu.

Další investice půjdou do dolů. Černého a Javořího

Rozsáhlé plány SkiResortu Černá hora – Pec se neobejdou bez spousty peněz. Jen letos tu utratili 250 milionů korun.

„Zahajujeme 20. sezónu a za tu dobu jsme investovali 1,5 miliardy. Sto procent příjmů šlo do dalšího rozvoje. A zhruba miliardu jsme připraveni investovat v rozmezí pěti až osmi let," potvrdil většinový vlastník Richard Kirnig. Ke kompletnímu propojení všech areálů by mohlo dojít v roce 2023.

Letos SkiResort rozjel dvě nové lanovky, Hofmanky a Zahrádky, podobné tempo tu plánují i pro další sezóny. „Pokud nám bude přát počasí i návštěvníci, chceme příští rok začít s první etapou propojení Pece a Velké Úpy, stavbou vleku v Javořím dole. Přibude ještě čtyřsedačka v Černém Dole, zhruba o 400 metrů delší než stávají třísedačka. Na rok 2017 plánujeme výstavbu šestimístné lanovky Javor v Peci pod Sněžkou," připomněl nejbližší plány ředitel Petr Hynek.

Ke spojování areálů tu chtějí využívat stávající lesní cesty, které nyní brázdí cyklisté či běžkaři. Kompletní propojení by pak mohlo přinést omezení automobilové dopravy. Výrazné zlepšení už teď čekají Janské Lázně. „V hlavní sezóně se tu pohybuje až 7 tisíc lidí, z toho téměř polovina jsou jednodenní návštěvníci s vlastní dopravou. Doufáme v odlehčení jediného, a v zimě téměř každodenně uzavíraného sjezdu do centra. Nástupní místo Hofmanky umožní přijíždějícím od Černého Dolu či Vrchlabí do města vůbec nezajíždět," podotkl starosta Jiří Hradecký.

Celý projekt může celému regionu přinést další ekonomický rozvoj. „Během jednoho roku oblast navštíví přes milion lidí. Denní návštěvnost jsme v loňské sezóně zaznamenali až 13 tisíc osob, 88 procent zimních návštěvníků přijíždí kvůli sjezdovkám či běžkám. Tři čtvrtiny tvoří Češi, zbylou část Poláci, Němci a Nizozemci. Ve východních Krkonoších je k dispozici zhruba 15 tisíc lůžek a na naší společnost je navázáno 3500 pracovních míst," připomněl některá statistická čísla Petr Hynek.

„Jsme ve velmi důležité etapě vývoje regionu. Je nutné se spojit a stejně jako v Itálii či Rakousku společně pracovat na tom, aby Vize 2020 doznala naplnění," je si vědom starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.