Místní budou už brzy moci využívat novou čistírnu odpadních vod a kanalizaci, kterou obec už od podzimu minulého roku buduje. Postupně by se totiž v nejbližších dnech měl dodělat jeden z posledních nepřipojených úseků u mateřské školy, zároveň s tím bude zahájen i zkušební provoz celého řadu.

Budování kanalizace je nejvýraznější investicí, kterou Hajnice v současnosti stále prochází. Dotýká se (až na výjimky) všech obyvatelů. Více než sedmdesátimilionová akce, jejíž náklady z drtivé většiny pokryjí peníze z dotačních programů státu a Evropské unie, však zdaleka není jedinou probíhající zakázkou tamního úřadu.

„Letos jsme do toho šli docela po hlavě a přiznávám, že jak se práce prolínají, je toho na práci docela dost. Jsme ale rádi, že obec vzkvétá. Věřím, že to ocení i lidé," říká starosta Hajnice Petr Červený.

Za lékaři do nového

Rozsáhlých rekonstrukčních změn se dočkalo také zdravotní středisko. „Jeho stav už byl doslova katastrofální. Tady lezly trubky, tady se drolila omítka a jinde zase profukovala okna. Celkově to působilo hodně ohavně," vysvětlil starosta Hajnice Petr Červený důvody, kvůli kterým obec sáhla k další nemalé investici.

Hajnice na rekonstrukci důležitého uzlu ve vsi dosáhla s pomocí dvou dotací. Program Obnova a údržba venkovské zástavby a občanské vybavenosti od Královéhradeckého kraje vypomohl částkou 400 tisíc korun na stavební úpravy, Státní fond životního prostředí zase poskytl jeden a čtvrt milionu korun na zateplení objektu. Celkové náklady se přitom vyšplhaly na takřka 6 milionů Kč.

„Zdravotní středisko je v Hajnici opravdu hezké, líbí se mi. Hezky si to tu udělali," řekl hajnická chalupářka Kateřina Maštalírská ze Dvora Králové. Na adresu kanalizace ale dodala: „Je tu všude prach a nečistota. Trochu mě štve, že dělníci museli nějaké věci třeba třikrát překopávat, jen proto, že si něco nepohlídali. Už tomu ale snad bude konec."

Občané se při návštěvě mohou těšit na příjemnější prostředí čekáren i ordinací. „Po celý týden u nás funguje zubní ordinace, do Hajnice dojíždí i praktická lékařka, jednou týdně také dětská," řekl starosta Červený. Zdravotní středisko je znovu v provozu od začátku srpna. „Jsem rád, že lidé už nemusí dojíždět do okolí," pochvaluje si Červený.

Společně s prostory pro lékaře byla navíc zrekonstruována také knihovna a obecní byt. Ty se nachází v totožné budově.

Pokračuje se

Na novou podobu základní školy se při nástupu do školy mohou těšit hajničtí školáci. Aktuálně totiž finišují stavební práce, týkající se zateplení budovy. Ta dostala kromě nového celkového vzhledu zbrusu nová okna, rekonstruovány byly také půdní prostory. Poslední letošní výrazné investice se pak dočká také budova obecního úřadu. Také zde dojde k jejímu zateplení, vyměněna budou okna, myslí se také na střechu a samozřejmě i fasádu. Zde by stavení práce měly začít někdy na počátku září.

Jestli jste skrz centrální Hajnici dlouho neprojížděli, je dost možné, že některá místa ani nepoznáte. Tamní zastupitelé skutečně nesedí na prameni a nechávají financemi svou obec probarvovat.

Tedy až se i tráva po zemních kanalizačních výkopech zazelená a bagry odjedou.