Miloš Zeman, předseda Strany práv občanů, včera poctivě zodpověděl všechny dotazy čtenářů. A nezapomněl přidat pár svých pověstných zemanovských bonmotů. Do politiky se prý vrací i kvůli tomu, aby ho Jiří Paroubek nepovažoval za zbabělce.

Proč kandidujete do Poslanecké sněmovny? (otázka Deníku)
Jak možná víte, původně jsem kandidovat nechtěl, ale Jiří Paroubek mě veřejně označil za zbabělce právě proto, že odmítám kandidovat. Protože jsem v podstatě dobrosrdečný člověk, tak jsem mu vyhověl.

Co je mottem volebního programu vaší strany? (otázka Deníku)
Každý občan má mít právo vybrat si svého konkrétního politika a ne jenom politickou stranu.

Pane Zemane, opravdu myslíte vážně tu vaši stranu? Hesla na těch vašich billboardech jste měl uskutečnit za vašeho panování ve Strakově akademii, ale vy mi jistě opáčíte, že jste dělal akci „čisté ruce“. Přijdete mi jako KTO - Kamarádi táborových ohňů. (čtenář Někdo, kdo se zajímá)
Děkuji vám za toto srovnání, které mi až příliš lichotí. Pokud jde o akci Čisté ruce, moje vláda podala 2500 trestních oznámení na nejrůznější tuneláře. Policie část z nich odložila, část odložili státní zástupci a u zbytku nezávislí soudci vynesli buď mírné tresty, nebo dokonce osvobozující rozsudky. Proto nyní ve svém programu navrhujeme přijetí zákona o prokázání původů příjmů a majetku, který by se mimo jiné týkal i policistů, státních zástupců a soudců.

Dobrý den, pane předsedo, co říkáte návratu “Kakaového Krause“ do politiky? Bude to dobré pro cenu kakaa a nedobré pro medvědy, jimž hrozí další porcování? (čtenář Karel Prokopič)
Je-li někdo špatný politik, pak škodí všem a všemu, tedy i kakau i medvědům.

Jednoduchý dotaz: Euro ANO nebo NE? A proč? Já jsem proti němu. Díky za odpověď. (J. Petrák)
Euro ano, ale nejdříve v roce 2017, protože nejdříve si musíme dát do pořádku deficit státního rozpočtu a potom ještě projít dvouletou zkušební lhůtou. Důvod, proč podporuji zavedení eura, spočívá v tom, že tato měna je díky vysokým devizovým rezervám odolná vůči spekulačním nájezdům, zatímco národní měny mohou tlaku spekulantů podlehnout.

Dobrý den. Také vám připadá ubohé od pana Paroubka, že vás neustále spojuje s ODS a přitom již třetí volební období v podstatě podporuje na kraji trvalou spolupráci ČSSD a ODS? (čtenář Pavel)
S Jiřím Paroubkem jsem se rozešel proto, protože před volbami 2006 tvrdil, že velká koalice ČSSD a ODS by byla zradou na voličích, a po volbách udělal vše pro to, aby tuto velkou koalici uzavřel. Nemám rád politiky, kteří nedodržují dané slovo.

Jak je možné nalít do zdravotnictví více peněz a lépe kontrolovat, zda jsou ty peníze účelně vynakládány? To, že budeme více využívat generika, je jistě dobrá věc, ale toto jediné opatření problém nevyřeší. Proč nejsou spotřební daně z cigaret a alkoholu ze zákona alokovány do zdravotnictví? (Jan Kouba)
Zdravotnictví nepotřebuje nalít více peněz. Zdravotnictví potřebuje především deset let odkládaný zákon o standardu zdravotní péče, to jest o tom, co je a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Zmínil jste generika a jen jejich zavedením lze ušetřit dvacet pět miliard ročně, které můžete použít například na zvýšení platů zdravotních sester, aby nám neutíkaly do zahraničí.

Pane Zemane, co vás táhne zpátky do politiky? Už vás omrzel důchod a příroda na Vysočině? (Boris)
Neomrzel, ale jestliže do vás vaši přátelé sedm let hučí, abyste se vrátil, a jestliže je u nás jak politická, tak ekonomická krize, tak přemýšlíte, jestli ještě máte co nabídnout. A o tom, zda mám, rozhodnou voliči.

Myslíte, že se vám comeback vydaří jako Dominátorovi v Pardubicích? (David Smrk, Liberec)
V politice se zatím úplně podařil comeback jenom de Gaullovi a částečně Churchilovi. Ale před žádnou výzvou se nemá uhýbat.

Co budete dělat s autobusem po volbách? (Kamil)
Volby jsou pořád a konkrétně na podzim nás čekají komunální volby.

Zdravím, kdo si myslíte, že vás bude volit? Důchodci, nebo i mladí? (Kvido)
Důchodci i mladí.

Dobrý den, proč si myslíte, že byste se měl zrovna vy dostat se svou stranou do poslanecké sněmovny?(Marie)
Protože jako jediní nabízíme občanům rozšíření jejich politických práv, vyjádřené v sedmi konkrétních bodech. Ostatní strany jsou spíše stranami práv politiků než občanů.

Zatím jsem neviděl v programu žádné strany zajištění potravinové bezpečnosti. Omezení letecké dopravy po výbuchu sopky bylo jen malým varováním. Snižování rozsahu zemědělské produkce má i nepříznivý dopad na úrodnost půdy. Spolu se socialistickým systémem rozdělování dotací - všem stejně, jestli se o půdu staráš, nebo ji tuneluješ, u mne vyvolává děsivé představy do budoucnosti. Co vy na to? (Jan Macháč)
Chcete-li zajistit potravinovou soběstačnost, musíte podporovat prosperující zemědělské podniky, jako byl ve své době Agrokombinát Slušovice, a mít ministry zemědělství, kteří zemědělství rozumějí. Proto jsem rád, že docent Čuba je členem Strany práv občanů a že můj bývalý ministr zemědělství Jan Fencl byl před dvěma lety vyhlášen nejlepším zemědělcem roku. Co se týče sopečného mraku, nevěřte přehnaným fámám, Medveděv doletěl do Krakova zcela bezpečně.

Jedině kvůli vám jdu letos k volbám,vážim si vás a doufám, že nás voličů bude dostatek a budete v parlamentu. Hodně štěstí a zdraví přeji. (Vašek)
Velice děkuji za vaši podporu a jenom prosím, abyste se nenechal zmást průzkumy veřejného mínění. Možná, že právě váš hlas rozhodne o tom, zda budeme v parlamentu.

Dobrý den, pane Zemane, v programu máte snížení sociálních dávek, ale do této oblasti lze vedle podpory v nezaměstnanosti zařadit i porodné, mateřskou a rodičovský příspěvek - jaké změny byste podpořili u těchto tří dávek, které jsou směřovány rodinám s malými dětmi? Děkuji za odpověď. (Petr)
Podmínkou vyplácení těchto dávek by byla řádná péče o děti včetně školní docházky, protože tyto dávky rozhodně nejsou určeny pro ty, kdo je zneužívají, a takoví lidé bohužel existují.

Pane Zemane, ve své knize jste se vyjádřil kriticky o nedostatečné inteligenci pana stínového ministra zahraničí Zaorálka. Změnil se od té doby váš názor v této věci, nebo se zvýšila mozková kapacita dotčeného přítele? (Jan Novák, Náchod)
Je známo, že mozkové buňky začínají odumírat již od deseti let věku. A od doby napsání mé knihy jsme všichni zestárli.

Dobrý den, pane Zemane, pokud se vaše strana dostane do sněmovny, neprojde zákon o referendu a přijde původní nebo nově formulovaná žádost USA o radar, ať už pevný nebo mobilní, jak budete vy a členové vaší strany hlasovat? Prosím o jasnou odpověď - ano x ne. Děkuji. (Petr)
Budeme hlasovat proti, protože radar jako součást protiraketové obrany je naprosto zbytečný. Protiraketová obrana je totiž založena na naivním předpokladu, že vám nepřítel předem sdělí, odkud svoji raketu vystřelí, kdy a kam poletí, a i za těchto ideálních podmínek mají testy pouze padesátiprocentní úspěšnost.

Vyzýváte k jiné a lepší politice, ale sám se pořád obklopujete lidmi, jako jsou Šlouf a Zbytek. To je vážně skandál. Přesto vám fandím, protože odebíráte hlasy určené pro ČSSD. (Jaroslav Rek)
Ani Šlouf, ani Zbytek nejsou kandidáty Strany práv občanů do parlamentních voleb. Jsou to lidé, proti nimž nikdy nebylo vzneseno žádné konkrétní obvinění.

Na konci on–line rozhovoru se čtenáři Deníku zhodnotil Miloš Zeman situaci v zemi a všem vzkázal:
„Závěrem vás pouze poprosím, abyste šli k volbám, ať už budete volit jakoukoliv stranu. Ten, kdo nejde k volbám, současné politiky tím nepotrestá, ale naopak jim prospěje.“