Trávu tu před příjezdem prezidenta na zeleno nenatírali, jen do ulic vyhnali zametací vozy. „Město je krásné samo o sobě, nebudeme nic přikrašlovat, prezident by měl vidět Lomnici takovou, jaká je," řekl před návštěvou hlavy státu starosta města Josef Šimek, který přivítal včera dopoledne prezidenta Zemana na lomnické radnici.

Prezident měl nastudovánu historii i současnost města, pochválil Lomnické za opakované získání titulu Historického města Libereckého kraje. Starosta Šimek se pak pochlubil jednou žhavou novinkou, a to „čerstvým" juniorským titulem mistra světa, který získal zdejší rodák Tomáš Portyk ve sdruženém závodu na lyžích. Prezident se na setkání se zastupiteli a osobnostmi zaměřil i na lomnické jednobarevné zastupitelstvo a pochválil jeho přebytek hospodaření.

Chamonix Českého ráje

Poté zamířil do Tylova divadla. „Upozornil jsem pana starostu, že titul Chamonix Českého ráje je zavádějící, protože před třemi lety bylo zrušeno jedno ze čtyř ročních období a zůstaly nám pouze jaro, léto a podzim. Pokud jde o Lomnici, tak jsem dostal dotaz, co mně evokuje jméno Lomnice a já bezelstně odpověděl suchary. A tak mně přinesli vaše suchary a byly vynikající," uvedl setkání s občany Miloš Zeman.

Prezident ocenil nízkou nezaměstnanost v Lomnici, přebytkový rozpočet, zatímco stát hospodaří s deficitem mnoha desítek miliard korun. Poslední politická poznámka se týkala jednobarevné koalice na zdejší radnici.

Pak už přišly na řadu dotazy občanů v sále. Pan Knap z Jičína chtěl znát lék na nabídky podomních prodejců s energií, na jednu sám naletěl. „Nevím, jestli to víte, ale nyní byl přijat nový zákon, který omezuje podomní prodej. Já bych vám doporučoval, vyhoďte je. Přemýšlejte vlastním rozumem," nabádal Zeman. Poté se pustil do rozboru cen energie, především solární. Jednoznačně by nepodporoval solární zdroje a na pole vrátil to, co tam patří.
Další otázka se týkala zahraniční politiky a nového začátku studené války premiérky Angely Merkelové.

Diskuse s občany

„Paní kancléřku napadají všechny politické strany. Podle mého názoru udělala jednu chybu, která spočívala v tom, že pozvala v důsledku syrské občanské války Syřany do Německa. A víte co se stalo? Najednou jsou všichni Syřané. Mají falešné pasy, jsou ze Senegalu, Iranu. To byla první chyba, druhá spočívá v tom, že se nestanovala žádná hranice těchto migrantů. Bude- li tento proud pokračovat, nevznikne žádná světová válka, ale vnikne rozvrácení evropského kulturního, sociálního a politického systému, vzniknou odloučené enklávy a díky tomu dojde k sociálnímu rozvratu, ekonomika bude zatížena výplatami sociálních dávek a protože mluvíme primárně o islámských imigrantech, je to kultura, která není slučitelná s evropskou, takže vznikne kulturní konflikt," míní Miloš Zeman.

„Tu tužku vám vracím," zažertoval prezident poté, co se zapsal do lomnické kroniky. Při dekorování lomnického praporu prezidentskou stuhou připomněl historku z Tanvaldu, kde měl dekorovat prapor, který město nemělo. „Kudy přijedu, tudy prospívám," dodal.

Prezident odjížděl z Lomnice obdarován lomnickými suchary. „Nabídnu je na usmířenou jednomu politikovi, o kterém jsem prohlásil, že je suchar a on nebude uražený."

Převzal i publikace o Lomnici, skleněnou Rybovu medaili prezidenta Osvoboditele a radoval se z grafiky malíře Vladimíra Komárka. Malé městečko Lomnice nemělo v minulosti příliš příležitostí vítat hlavy státu. Oficiálně tu byli prezidenti na návštěvě dvakrát. Na konci osmnáctého století to byl Josef II. a před deseti lety prezident Václav Klaus. Neoficiálně zavítal do Lomnice i Václav Havel a opakovaně Václav Klaus.

Menu pro prezidenta

Oběd pro prezidenta Miloše Zemana připravili učňové druhého ročníku oboru kuchař – číšník Střední školy z Lomnice nad Popelkou. V bývalém pivovaru v Jilemnici bohaté menu servírovali hlavě státu studenti IV. ročníku oboru gastronomie. Podávaly se tyto pochoutky: domácí kachní paštika s brusinkovým čatní, krkonošská cibulačka s chlebovými krutony, jitrnička, jelito, bůčková roláda s domácí vejmrdou a salátem z kysaného zelí s čerstvým pečivem, jako zákusek žloutkový věneček. Pro šedesátičlenný doprovod mladí kuchaři připravili frankfurtskou polévku s párkem, druhým chodem byl kančí guláš s liškami a zeleným pepřem, k tomu karlovarský knedlík.