V celém světě nemá obdoby série investičních medailí, která je věnována skvostům české sakrální architektury. Česká mincovna medaile razila několik let a jako poslední do mozaiky nyní zařadila hospital na Kuksu s kostelem Nejsvětější Trojice. Sběratelská série tak dospěla do svého konce, její součástí jsou například i Chrám svatého Víta v Praze nebo Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře. Odborníci z mincovny vědí, že platina je velice tvrdý kov, který vyžaduje zkušeného medailéra. Autorem výtvarného návrhu medaile se stal A. Jan Hásek, který nahradil zesnulého Jaroslava Bejvla.

Averzní strana medaile, tvořená z půl kilogramu platiny, zachycuje pohled na hospital z výšky, který odhaluje kompletní areál v celé jeho kráse. Reverz pak patří osobě zakladatele hospitalu – jeho jménu a majestátnímu rodovému erbu Šporků. Nedílnou součástí každé medaile je certifikát pravosti vytištěný na ručním papíře a ozdobený technologií studené ražby.

Hlavně nadšení sběratelé si tak určitě nenechají ujít závěrečný dílek platinové skládanky, která je světovou raritou. Hospital Kuks vychází v nákladu pouhých 12 číslovaných kusů. Rozhodně jde o unikát, který se podle toho také cení. Pokud by si ho zájemci chtěli pořídit, tak se pořádně takříkajíc prohnou. Medaile totiž přijde téměř na 700 tisíc korun.

Česká mincovna chce i v dalším roce upřít svou pozornost na tvorbu platinových medailí, které jsou věnovány významným stavbám. Půjde o vysokogramážní platinové ražby s novou tématikou. Ta se má podle posledních informací zaměřit na české památky, které jsou zapsané na seznamu UNESCO.