Poštu využívají obyvatelé, boudaři i turisté. „Kdyby tady nebyla, hodně by nám to zkomplikovalo život. Poštu využíváme hodně. Je bez debaty lepší, že budovu koupilo město než někdo, kdo by z toho udělal apartmány. Těch už tady je dost,“ přivítal rozhodnutí města Dušan Porubský.

Poštovní úřad začal fungovat v Peci pod Sněžkou už v roce 1871. V domě u autobusového nádraží se poskytují poštovní služby od roku 1911, kdy ho postavil zdejší občan Adolf Hermann. Město se nyní postaralo o to, aby tam pošta pokračovala dál. Do historické revizní knihy, do které se už od 15. července 1873 evidují všechny roční kontroly, se tak budou psát další řádky.

„Jako město jsme měli na budovu pošty předkupní právo. Neváhali jsme. Shodli jsme na tom i v zastupitelstvu,“ řekla starostka Pece pod Sněžkou Ilona Karlíková. „Nachází se na dobrém místě a pozemku. Celý dům i se dvěma byty by jinak mohl koupit někdo jiný a přestavět ho na apartmány. V centru Pece už ale další nechceme. Pošta navíc navazuje na autobusové nádraží, které chceme vylepšit a oživit. I proto nám dávalo smysl budovu pošty získat do vlastnictví města,“ vysvětlila.

Při masivním rušení poboček a prodeji majetku České pošty po celé republice se lidé v Peci obávali, že o tu svoji přijdou. „Měli opravdu obavy, protože sem hodně chodí. Poštu využívají nejen místní, ale velmi často také čeští a zahraniční turisté, především v zimní a letní sezoně. Lyžaři si na naši pobočku dokonce nechávají posílat balíky. To je v zimě běžná praxe,“ potvrdila vedoucí pošty v Peci pod Sněžkou Olga Lukešová, že pobočka v krkonošském středisku má svůj význam a vytížení.

Nejbližší pobočka je v Horním Maršově, kde je pošta Partner, klasická pošta se nachází až ve Svobodě nad Úpou. To je z Pece třináct kilometrů.

Od 1. května provozuje poštu v Peci pod Sněžkou město. V provozu bude 40 hodin týdně. „Pobočka funguje stejně jako dosud. Lidé můžou podávat dopisy, zásilky, balíky, vkládat a vybírat peníze a další. Nepřijdou o žádnou z běžných poštovních služeb. Turisté si sem chodí pro známky, pohledy, informace. S městem bychom rádi rozšířili sortiment prodávaného zboží, například o papírnictví, a obnovili služby jako Western Union pro posílání peněz nebo Sazku,“ popsala situaci Olga Lukešová. Ta je na poště v Peci zatím sama, shání se ale posila do zaměstnaneckého poměru.

Vedle poštovní pobočky město získalo i dva byty, které se nachází ve vrchním patře domu. „To je velký bonus. Město nemá žádný svůj bytový fond. Byty budou potřeba,“ kvitovala starostka Ilona Karlíková. Jeden z bytů je nicméně ještě na dva roky zatížen nájemní smlouvou.

Město plánuje upravit prostor sousedícího autobusového nádraží, vybudovat úschovnu zavazadel, instalovat kamerový systém. Radnice si nechala vypracovat studii, jak prostředí autobusového nádraží v centru horského střediska vylepšit.

„Studii už máme vybranou. Autobusové nádraží musí projít oživením, nedělá městu dobrou reklamu. Chtěli bychom, aby vypadalo lépe. Letos ho osázíme zelení, další kroky budou následovat,“ dodala Ilona Karlíková.

Historie pošty v Peci pod Sněžkou

V Peci pod Sněžkou otevřeli císařský a královský poštovní úřad 17. srpna 1871, ale už od března 1866 sloužila pošta ve Velké Úpě, od února 1851 v Maršově a od roku 1754 v Trutnově. Tehdy údolím denně projížděl poštovní vůz tažený koníkem a přivážel poštu. Po roce 1908 dokonce dvakrát denně.

První poštmistr Stefan Gleissner sídlil v chalupě na náměstí, přímo nad soutokem řeky Úpy a Zeleného potoka. Kvůli ohrožení častými povodněmi se v roce 1906 úřad na pět let i s telegrafem přestěhoval do hotelu Sněžka, kde přibyla i první telefonní ústředna. Zdejší občan Adolf Hermann v roce 1911 postavil nový dům na současném místě pošty a poštovnímu úřadu pronajal dvě místnosti. Poštmistrovou se stala jeho manželka Ida a později dcera Otilie. Pošta tam zůstala dodnes.

V roce 1994 prošel dům celkovou rekonstrukcí. Ve více než 150 let dlouhé historii se pro označování odeslaných a dříve i přijímaných zásilek užívalo nejméně 18 různých razítek. Jako pobočka zdejšího úřadu byla v letech 1899 až 1938 otevřena Česká poštovna na Sněžce. Obnovena byla v roce 1995. Nová budova poštovny na Sněžce byla slavnostně vysvěcena v roce 2007.

Mohlo by vás také zajímat: Pevnost Stachelberg v obležení. Sjela se tam vojenská technika

Vojenská vozidla na Stachelbergu 2024. | Video: Jan Bartoš