Farmář Jiří Diviš hospodaří na několika místech mezi Trutnovem a Náchodem na 1500 hektarech s 900 kusy skotu. V Radvanicích buduje krytou jízdárnu pro výcvik koní, koňské stáje, hříbárnu na odchov hříbat a plochu pro parkur. Velká jízdárna bude otevřená veřejnosti, do provozu ji plánuje uvést na přelomu srpna a září.

Zatímco správní budova Východočeských uhelných dolů (VUD) na okraji Radvanic zůstává dlouhé roky bez využití, je vybydlená a v dezolátním stavu, sousední objekty patřící v minulosti VUD už brzy dostanou nový impuls. Dominovat jim bude jeden z největších tuzemských chovů chladnokrevného plemene Českomoravského belgického koně.

„Jízdárna bude dlouhá šedesát metrů, s možností rozšíření na 80 metrů. Lidé tam budou moct chodit s koňmi nebo se jen přijít podívat, může se provádět drezura či skoky. V kruhové jízdárně se budou zaučovat mladí koně,“ prozradil plány Jiří Diviš. Tak velká jízdárna není podle něj široko daleko. „Na konci srpna nebo na začátku září chceme jízdárnu otevřít veřejnosti. Potřebujeme ještě položit speciální povrch. Do podloží dáme kamenný prach, na to přijde křemičitý písek s textilií,“ upřesnil farmář, který vlastní s rodinou farmy v Jívce, Chvalči a v místní osadě Radvanic Slavětíně.

Karin Krajčo Babinská v kostele sv. Petra a Pavla v Chotěvicích, který opravuje s manželem Richardem.
Karin Krajčo Babinská: V Chotěvicích je nám dobře, máme to tady rádi

Jízdárna vzniká ve skladovací hale někdejší Tírny lnu Kateřina podniku Texlen, který areál využíval po ukončení hornické činnosti od roku 1994. Do závodu Texlenu se len svážel z celé republiky a zpracovával pro lnářský průmysl. Z haly, kde měl Texlen dvě zpracovatelské linky, vybudoval Jiří Diviš stáje pro koně. V současné době tam má 11 boxů, rozšířit je chce na 40 tak, aby koně měli jak jednotlivé, tak skupinové stáje. K areálu patří ještě dřívější administrativní budova Texlenu, což připomíná ještě firemní deska na stěně budovy. Ta bude sloužit jako zázemí.

„Areál jsme koupili před patnácti lety. Původně jsme ho chtěli využít pro živočišnou výrobu, v halách jsme ale začali skladovat štěpku. Štěpka je v posledních dvou letech na ústupu, skladovací prostory nejsou tolik potřeba. Hledali jsme řešení, co s areálem,“ nastínil situaci Diviš.

S rodinou se dlouhodobě věnují plemennému chovu Českomoravského belgického koně, měli dokonce testační stanici hřebců pro celou republiku. Odtud se při výkonnostních zkouškách vybírali ti nejlepší plemenní hřebci. Chovali až stovku koní. Dnes jich mají 35. Po požáru jedné stáje v odchovném areálu Dvorka v Janovicích u Trutnova přesunuli letos v lednu část koní do Radvanic do areálu bývalého Dolu Kateřina II, kde začali stavět pro koně boxy.

„Chceme ještě otevřít hříbárnu pro koně, a to jak pro chladnokrevné, tak i pro teplokrevné koně,“ dodal Jiří Diviš.