Místo Jaromíra Jágra a dalších hvězd teď hrají prim na osiřelém stadionu přímo na dojezdu sjezdovky dělníci. V hustém sněžení rozebírají tribunu. Pozvolna, žádný spěch. Dohadují se, kdy půjdou na oběd. Maticový klíč, zapadlý ve sněhu, nepostrádají. Ledová plocha, kterou obepínají hokejové mantinely, se už nemrazí. Technici nastavili opačný chod, aby roztála.

V centru Špindlerova Mlýna školáci hodili brašnu na pekáč a skotačili na mostě přes Labe. Stejně jako oni mají radost ze sněhové nadílky vlekaři, kteří se chystají na otevření lyžařské sezony. Ve Špindlerově Mlýně otevře skiareál sjezdovky příští pátek 10. prosince. Pokud by jim vydrželo takové počasí jako první prosincový den, mnuli by si ruce. Navzdory proticovidovým opatřením, kvůli kterým si v zimě nezalyžují neočkovaní lidé.

Zasněžená Černá hora v Krkonoších v sobotu 27. listopadu.
Lyžařská sezona začne v pátek na Černé hoře a v sobotu v Malé Úpě

"Takový přelom listopadu a prosince dlouho nebyl. Sněhu je dost, uvidíme, jak se budou vyvíjet teploty v dalších dnech, ale předpovědi vypadají pozitivně. Díky tomu bychom měli být schopni spustit provoz příští víkend jak ve Svatém Petru, tak na Hromovce i na straně Medvědína," řekl Adam Svačina, obchodní a marketingový manažer Skiareálu Špindlerův Mlýn. Příští týden bude skiareál upřesňovat podle počasí, které sjezdovky otevře. Tradiční zahájení zimní sezony s koncerty a dalšími akcemi letos dělat nebude kvůli vládním opatřením.

Špindlerův Mlýn byl první prosincový den liduprázdný. Užívala si to tříčlenná partička mužů z Děčína, kteří jsou v Krkonoších na rekreaci od zaměstnavatele. „Je to paráda bez těch lidí ve Špindlu,“ liboval si ve středu jeden z nich, který se představil jako Jakub.

Ani letos si Jaromír Jágr hokej ve Špindlerově Mlýně nezahraje. Vrchlabský podnikatel Petr Dědek na snímku zcela vlevo.
Hokejová show ve Špindlu se opět odkládá. Podnikatel Dědek končí spolupráci

Ubytovatelé nicméně doufají, že po loňském covidovém propadáku hory opět ožijí. Silvestrovské pobyty jsou podle Martina Jandury z infocentra Špindl.INFO, majitele ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com, obsazené zhruba ze 70 procent. "Hosté reagovali na zrušení hokejové akce a stornovali hodně pobytů. Přesto chce přijet hodně lidí na Vánoce a Silvestra," přiblížil aktuální situaci.

"Do října to bylo s objednávkami skvělé. Vypadalo, že to bude pokračovat jako v předchozích letech bez covidu. Ale poté, co vláda vyhlásila, že ubytování bude pouze pro očkované, přišel propad v objednávkách. Zájem přitom byl i ze zahraničí, standardně z Německa, Polska, Nizozemí. Všichni hoteliéři jsou ale ve velké nejistotě, aby situace nedopadla jako loni. To by bylo fatální. Vánoce a Silvestr znamenají top sezonu, dotace by to nezachránily. Místo dotací chceme podnikat, za dodržování veškerých hygienických podmínek," řekl Martin Jandura.

Lyžařské středisko je připravené na kontroly bezinfekčnosti. Na sjezdovky nepustí lyžaře bez doložení očkování nebo prodělaném covidu. Kvůli tomu Skiareál Špindlerův Mlýn upravil proces při on-line nakupování skipasů. Lidé si na prodej přes digitální prostředí zvykli, tímto způsobem si pořizuje skipasy 70 procent lyžařů.

"Při posledním kroku nákupu on-line je nutné přidat platné potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci, které lidé nahrají do systému jako fotografii. Všechny prodané skipasy budeme kontrolovat manuálně," vysvětlil Adam Svačina. "Je to omezení pro neočkované, vypadá to, že tato skupina návštěvníků si letos nezalyžuje. Výjimka platí pro děti do 12 let, které nemusí dokládat žádné potvrzení, u dětí od 12 do 18 let je možné doložit test," doplnil.

Skiareál Špindlerův Mlýn čím dál více směřuje zákazníky k tomu, aby nakupovali skipasy v on-line prostředí místo v kamenných pokladnách. Rozdíl se stupňuje i ceně. "Letos máme velký rozdíl mezi cenou při prodeji on-line a na kamenné pokladně. Na pokladně je cena stanovena fixně po celou sezonu stejná. Snažíme se zákazníky motivovat k nákupu on-line, kde máme flexibilní ceny. Ty se vyvíjejí podle počasí i poptávky. Nejvýhodnější je koupit si skipas co nejdřív," uvedl Svačina.

Konkrétně: když si koupíte jednodenní skipas na 31. prosince, zaplatíte na pokladně 1190 Kč, zatímco při platbě on-line 660 Kč.