Na místě stály ještě nedávno dvě staré dřevěné boudy - menší a větší. Zázemí v nich ale neodpovídalo tradici a úspěšnosti běžeckého lyžování. „V původním objektu byla jen improvizovaná šatna a sklad věcí. Nebyly tam sprchy, toalety ani šatny,“ připomněl trutnovský architekt Michal Rosa. Právě v jeho kanceláři vznikl návrh moderní základny sportovců.

Třetinu dvoupodlažní budovy s dvojicí pultových střech zabírá garáž pro dvě rolby a skútr používané k údržbě běžeckých stop. Hlavní část tvoří v přízemí prostorná společenská místnost s krbem, čtyři šatny, sprchy a záchody. Ve druhém podlaží jsou dvě velké klubovny. Terasa z poloviny slouží jako divácký prostor a z části jako servisní místo pro běžkaře - tzv. mazací boxy.

Dřevostavba má tepelné čerpadlo, které připravuje teplou vodu a vytápí objekt, takže stavba může být využívaná celoročně. Do systému vytápění jsou zapojená i krbová kamna v klubovně. „Teplo se akumuluje v nádrži a lze ho využívat i v následujících dnech. Kdyby došlo k poruše čerpadla, tak krbem se dá objekt udržet v činnosti,“ upozornil Michal Rosa. Voda je přivedená z nedaleké vodárny, kanalizace je řešená jímkou.

Uprostřed městských lesů teď nová dřevěnka doslova svítí novotou. „Postupně ale bude dřevo šednout a objekt se tak ještě víc spojí s okolní krajinou,“ dodal architekt Michal Rosa.

Moderní stavba vyšla na přibližně 18 milionů korun. Město na ni dalo ze svého něco málo přes 9 milionů. Asi 8 milionů si totiž oddíl běžeckého lyžování sehnal z dotací. To je také důvod, proč součástí klubovny není bufet. Podmínkou k udělení dotace je, že se deset let (tzv. doba udržitelnosti projektu) nesmí na objektu vydělávat - tedy ani prodejem občerstvení. Kuchyňka a zázemí na přípravu občerstvení pro sportovce ale v klubovně jsou.

Nositelem projektu nazvaného Rekonstrukce a modernizace zázemí běžeckých tratí je Olfin Car Ski Team. „Doplnění běžeckých tratí na Para o kvalitní zázemí jsme od začátku nakloněni. Dlouhodobě a systematicky investujeme do sportovišť i zázemí pro sportovní oddíly. V tomto případě došlo k ideální dohodě mezi městem a oddílem. Z pragmatických důvodů jsme si ponechali pozemek, na němž klubovna stojí, ve svém vlastnictví a po uplynutí doby udržitelnosti přejde i samotný objekt do vlastnictví města,“ oznámil trutnovský starosta Ivan Adamec. Sportovci pak budou v dřevostavbě v nájmu.