Pozemky bude také možno koupit za cenu zemědělské půdy. Uvedl to ředitel fondu Radim Zika. „Žádost o nový pozemek si mohou podat jak obce, tak jejich občané individuálně,“ řekl Zika.

„Týká se to ale jen těch domů, které povodeň zcela zlikvidovala nebo musely být strženy,“ upřesnil. To by v Libereckém kraji znamenalo celkem 62 domů, z nichž 55 nařídili statici zdemolovat dodatečně. Nejpostiženější jsou přitom Heřmanice a Raspenava.

S výměnou pozemků ale nastávají i problémy. „V současnosti se snažíme zjistit, jestli Pozemkový fond v Heřmanicích nějaké vhodné pozemky má a kde,“ uvedl starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

„Případná stavba na nich by pak musela probíhat podle nového územního plánu, a to je záležitost příštích dvou let,“ doplnil. Heřmanice přitom již na vlastním pozemku nechaly postavit jeden takzvaný povodňový dům a předaly ho jedné z vytopených rodin. I za tento pozemek by od Pozemkového fondu měly dostat náhradu.

V Raspenavě začali ale lidé řešit problém sami. „Někteří se stěhují do bytů, někteří do jiných měst,“ řekl starosta Raspenavy Pavel Lžičař. „Třinácti rodinám, které přišly o domy, nicméně výměnu pozemku jako obec nabídneme.“ I zde je potřeba změna územního plánu. S výměnami by podle Lžičaře mohli začít asi za rok.

Jako další výpomoc umožnil Pozemkový fond svým nájemcům odložit splácení kupní ceny nebo nájmu za pozemky až o jeden rok. „Žadatelé ale musí předložit kupní smlouvu uzavřenou před 1. říjnem 2010 a potvrzení o své bezdlužnosti,“ varoval Radim Zika. Lidé mohou stát žádat i o vrácení peněz za čištění své půdy od naplavenin.

Matyáš Taller