Pověst o odlétání zvonů do Říma zná asi každý. Vždy na Zelený čtvrtek zvony umlkají a odlétají do Říma pro požehnání Svatého otce, aby se na Bílou sobotu vrátily. Místo zvonů ale nyní odletí do Říma české koledy, a to díky projektu Česko zpívá koledy, jehož nositelem jsou Deníky. České vánoční koledy 14. prosince v 18 hodin zazní už pošesté na náměstích, v parcích, na návsích, ve školách na i zámeckých nádvořích. Ponesou se však za doprovodu kytary i na Via Concordia v Římě. Jičínský deník totiž kontaktovali krajané z Itálie s tím, že se hlásí k našemu projektu a žádají o rozsvícení hvězdičky na mapě koled.

„Zpívání koled se zúčastní asi sto krajanů. Sejdeme se v papežské koleji Nepomucenum, to je místo, kde bydlí čeští bohoslovci a kněží, studující teologii," říká s nadšením Zuzana Válková z velvyslanectví ČR při Svatém stolci, které akci organizuje s krajanským sdružením Associazione Praga.

České koledy spojí Česko i s Římem. A kde u nás?

Hmatatelné propojení východních Čech s Římem se uskutečnilo díky světici Anežce České. Socha hořických studentů zdobí od podzimu vatikánský palác. Nyní se čeština opět ponese Římem.

Projekt Česko zpívá koledy má už ale své věrné příznivce i na Trutnovsku. Koledy zazní 14. prosince od 18 hodin na řadě míst.

Krkonošský deník tentokrát spojil síly se Státními léčebnými lázněmi Janské Lázně a s dětmi v léčebně Vesna. Rozezpívat je pomůže hudebník Miroslav Vosáhlo. Účast na akci přislíbili i trubači z trutnovské lesnické školy, kteří pomohou vytvořit vánoční atmosféru na Kolonádě.

Koledy už zrovna včera nacvičovali školáci ve Svobodě nad Úpou. „Máme v neděli rozsvěcení stromu, takže to bude taková předpremiéra," konstatovala Lucie Ševčíková. Zpívat se tam 14.12. bude na školní zahradě. „Loni přišlo kolem dvou stovek lidí, tak věřím, že i letos bude silná účast," dodala svobodská pedagožka. Na koledy se těší například v Mladých Bukách, kde je lidem předzpívají také žáci místní školy s hudebním doprovodem, a to na parkovišti U Kubečků, kde bude rozsvícen strom.

Stranou na Trutnovsku nezůstává ani Úpice. Na náměstí u muzea si zpívání vzala na starost Jana Kadaníková. „Doprovodit by nás měli muzikanti ze skupiny Kosťa a spol. Ozvučení nám pomůže zajistit hudební škola a oslovili jsme i sborečky ve školách. Loni nám ozvučení selhalo, snad to letos vyjde," věří Jana Kadaníková.