V současné době se ale městská policie rozhodla 12 kamerami v HD rozlišení zlepšit kvalitu i pokrytí území. „Kamery umožňují vidět skutečně detaily," vysvětlil Jindřich Hauke, pověřený strážník. Například při velice příznivých povětrnostních (světelných) podmínkách dokáží na poznávací značce určit, zda má vůz platnou technickou kontrolu, to však není standardní postup při využití HD technologie.

Díky umístění kamery se například snížil počet hlášení o přestupcích v Revoluční ulici na nulu. Letos se kamera objevila nově na Náměstí Republiky, kde může sledovat prostor u kostela, Fugnerovu ulici a zdejší parkoviště. „Díky kamerám se nám podařilo během krátké doby vyřešit případy poškozování plastových mobilních obrubníků na Karlově. Původně jsme mysleli, že jde o vandalské činy, ale ukázalo se, že k poškozování dochází provozem zejména nákladních vozidel. Kamerový záznam pomohl následně doložit, že ve všech případech šlo o dopravní nehody. Řidiči nákladních aut zadními koly návěsů na plastové obruby najížděli, ale v zrcátkách to nemohli vidět. Už se tu proto chystá změna ve spolupráci s odborem dopravy," doplnil Jindřich Hauke.

Ne všem se samozřejmě kamery líbí. „Nejsem zvědav, aby mi někdo koukal až do pokoje," uvedl třeba Petr Novotný. Také paní Andrea má z kamer obavy: "Když to dnes člověk vidí, jak lze takové věci zneužít, jsem nejistá."

Městská policie se však zatím s negativní reakcí nesetkala, spíše naopak. „Stížnost jsme zatím žádnou nezaznamenali. Naopak nás potěšil vstřícný přístup lidí, například při montážích kamer," dodal pověřený strážník.

Lidé kamery oceňují hlavně v případech, kdy jim pomohou při řešení problému.

Kamerový systém obsluhuje operátor nebo dozorčí. Do budoucna to ale budou možná jen specializovaní operátoři. V systému jsou nejen stabilní, ale i mobilní kamery. Pokročilé technologie systému umožňují také jeho připojení a sledování prostřednictvím internetové sítě a příslušného multimediálního zařízení prakticky odkudkoliv. A to pomáhá nejen městským strážníkům, ale v případě potřeby i Policii ČR.

„Spolupracujeme se státní policií už dlouho, ročně jim poskytujeme záznamy asi v pětadvaceti případech. Za zřejmě největší úspěch kamerového systému je považováno pátrání po starší ženě, která loni zmizela a byla nalezena až po několika měsících u Stanovic mrtvá. Na základě kamerových záznamů se podařilo přesvědčivě zmapovat její poslední dny a hodiny. Mimo jiné se ukázalo, že očitý svědek se při své vzpomínce mýlil," doplnil Jindřich Hauke. Náklady na systém jsou zčásti vykompenzovány sníženou trestnou činností, například krádežemi kovů, vandalismem a podobně.