Potvrzeno, stavbaři můžou do akce! Slavnostním podpisem smlouvy včera konečně začala očekávaná rekonstrukce trutnovské nemocnice. Bude probíhat za provozu, pacientů se ale závažnějším způsobem nedotkne - všechnu péči chce špitál poskytovat v plném rozsahu.

Jako první přijde na řadu přeměna pavilonu lékařské mikrobiologie a imunologie, nově v něm bude sídlit oddělení klinické biochemie. Pak dojde k demolici dvou starších budov, kde dosud sídlí právě klinická biochemie, a také kožní a plicní. Vznikne nový objekt pro transfúzní stanici a nukleární medicínu. „Ve spojené dvoubodově budou všechny laboratoře na jednom místě, klíčový je i přesun transfúzní stanice z města k nám do areálu. Cílem je modernizace a celkové zvýšení efektivity,“ prohlásil ředitel nemocnice Miroslav Procházka.

Stávající pavilon nukleární medicíny se přemění na administrativní budovu, ve které bude sídlit i ředitelství špitálu. Stavební práce vyjdou na 183 milionů korun bez daně. Dalších asi 82 milionů bude stát nové zdravotnické vybavení. Celkem tak rekonstrukce vyjde na zhruba čtvrt miliardy korun. „Je to největší investice do trutnovské nemocnice za minimálně posledních deset let,“ připomněl Procházka.

Investice by měla být znát na efektivnějším chodu špitálu, a lepšího komfortu pro pacienty. „Zdárně se tím dokončí modernizace celého areálu. Nemocnice bude předfinancovaná a zainvestovaná na dalších deset až patnáct let. Pacienti tu navíc najdou odpovídající moderní zázemí,“ slíbil Aleš Cabicar, náměstek hejtmana pro zdravotnictví. Špitál totiž patří Královéhradeckému kraji.

Stavební činnost sice bude rozsáhlá, neměla by ale omezit zdravotnickou péči. „Některá oddělení, ambulance či odběrová místa sice musíme kvůli rekonstrukci přesunout, například kožní a plicní, ale rozsah péče nehodláme omezovat. Sníží se pouze počet parkovacích míst uvnitř nemocničního areálu,“ prohlásil ředitel Procházka.

Zdejší špitál bude podle hejtmana Jiřího Štěpána i nadále schopný poskytnout rozsah péče adekvátní pro okresní nemocnici. „V trutnovské nemocnici vznikne moderní a centralizované pracoviště, které výrazně zlepší a zrychlí poskytovanou péči pacientům. Díky tomuto kroku zvyšujeme kvalitu poskytované zdravotní péče na Trutnovsku a pokrýváme také jednotlivé regiony Králohradeckého kraje,“ sdělil.

Rekonstrukci za 183 milionů korun provede sdružení stavebních firem BAK a SYNER. Královéhradecký kraj ale dodavatele soutěže vybral až na třetí pokus. V předchozích dvou výběrových řízeních podané nabídky  buď překročily maximální cenu, nebo nesplnily podmínky zadávací dokumentace. Pro poslední zakázku kraj obdržel čtyři nabídky.