Pětiletou fenku borderkolie Keysi a psovodku Moniku Rezlerovou si diváci možná pamatují z televizní soutěže Česko-Slovensko má talent. Umění psího tance, které tato dvojice s úspěchem předvádí, uvidí tento týden i lidé v Helsinkách. Tam totiž zítra začíná Mistrovství světa v dogdancingu.

Monika Rezlerová se na toto klání s Keysi probojovala jako jediná mimopražská účastnice, a to na Mistrovství ČR. Týmů jede pět. „Soutěž v Praze doprovodila mezinárodní výstavu psů, umístili jsme se na třetím místě, což nám zajistilo postup," připomněla psovodka ze Semil.

Na soutěž do Finska se připravovala několik měsíců. „Zvolila jsem trochu jinou, svižnější a tanečnější sestavu," svěřila Deníku Monika Rezlerová. Na oficiální závody s Keysi jezdí od roku 2012. A sklízí medailové úspěchy.

Psí tanec, dogdancing, má dvě divize. Podkrkonošská dvojice se na finském kolbišti předvede v takzvaném Heelwork to Music, což jsou v podstatě cviky u nohy za doprovodu hudby. „Porota hodnotí vše do sebemenších detailů, ale základem je soulad psovoda a psa na hudbu," přiblížila Semilačka. Barvy svého města bude hájit s hdrostí. A je vděčná, že jí na reprezentaci schválili Semilští příspěvek ve výši dvacet tisíc korun.

Finančně nejednoduché

„Zajistit finančně takovou výpravu není úplně jednoduché a sponzorů se zatím mnoho nehlásí," podotkla Monika Rezlerová. „Musí mě doprovodit manžel Otakar, protože potřebuji mít technické zázemí. Už jen doprava letadlem, ubytování v hotelu, i když jen na pár dní, a další náklady představují samozřejmě nemalé výdaje. Proto jsme vděčni za každý příspěvek. Bez finanční pomoci bychom se zřejmě Mistrovství světa nemohli zúčastnit," dodala milovnice dogdancingu a psů obecně, Monika Rezlerová.

Dnešek bude pro Rezlerovu rodinu dost psychicky zátěžový. A to i pro šikovnou fenku. Manželé musí totiž Keysi zavřít do přepravky a nacpat ji samotnou do zavazadlového prostoru letadla. „Už několik týdnů ji cvičíme, aby se přepravky nebála, že se jí nic nestane. I tak to bude asi náročné. Letí poprvé, stejně jako já," svěřila pocity před cestou do Helsinek Monika Rezlerová.

Psy cvičí už od dvanácti let. „Nejprve jsem zkoušela nějaké triky naučit svého voříška Flíčka. Od dětství jsem chtěla potěšit lidi nějakým vystoupením. Ať u to byli senioři nebo pak děti třeba ve školkách. Mně i pejskům to vždy dělalo radost," dodala. Hodně let pak už v dospělosti cvičila německého ovčáka Horálka, kterého si přivezla z Malé Úpy. „Pracovala jsem s ním u městské policie," zavzpomínala. Ve služebním poměru byla strážnicí třináct let, čtyři roky z toho trávila na mateřské se svými chlapci, dvojčaty.

Psy u Rezlerů miluje celá rodina. Nejen Keysi je středem veškerého zájmu. Dogdancing už ovládá i fenka Eimmy, kříženec rasy papillon.

„Té bude asi smutno, než se vrátíme," odtušila majitelka talentované psí dvojice.Věří, že choreografie v divizi Heelwork To Music, kterou s Keysi nacvičila, přinese na Mistrovství světa v dogdancingu, který se v následujících dnech odehraje v Helsinkách, oběma protagonistkám štěstí. „Každopádně to bude dost časově náročně a po psychické stránce hektické. Jsem ráda, že jede manžel se mnou. Věřím, že to vše zvládneme a těšíme se na nové zážitky," uzavřela semilská závodnice Rezlerová.