Zatímco příznivci bílé stopy vyrážejí z harrachovského stadionu na tamní upravené trasy, uprostřed areálu je pořádně rušno. Zhruba patnáctičlenná armáda nadšenců zde už víc jak dva týdny buduje hrad ze sněhových krychlí. Stavbu, která svou velikostí a použitým materiálem nemá v České republice obdoby. Její proporce jsou vskutku impozantní. Bílá pevnost je zhruba 40 metrů dlouhá, 20 široká, hlavní věž dosahuje třináctimetro­vé výšky.

Tuny bílé peřiny

„Spočítali jsme, že na celou stavbu je potřeba přibližně dvanáct tisíc kubíků sněhu,“ sdělil iniciátor ojedinělého projektu Pavel Kneř ze Sportovního areálu Harrachov, jehož na nápad postavit šlechtické sídlo z bílé peřiny přivedl kamarád Peter Horník. Ten před několika lety ve Spišské Nové Vsi realizoval největší sněhovou stavbu na Slovensku. Krkonošský hrad už má své jméno. Z několika variant organizátoři vybrali návrh Martina Kňavy Harrachštejn.

Bílé cihly stavaři vyřezávají třemi motorovými pilami z hromady technického sněhu, kterou na stadionu vytvořila zasněžovací tyč. Na položené krychle pak fréza fouká sněhovou maltu. Hrad se dvěma nádvořími, na která návštěvníci mohou vystoupat jak po vnitřním, tak vnějším schodišti, zpevňuje dřevěná konstrukce. V plánu je dále výstavba dvou skluzavek. „Jedna bude mírnější, určená pro menší děti, z hlavní věže povede adrenalinová skluzavka pro odvážnější zájemce,“ vysvětlil stavbyvedoucí Oldřich Langhamer. Chybět nebudou ani cimbuří, okna a střílny. V průměru na stavbě pracuje 15 lidí denně, nejvíc to bylo 33 lidí najednou. Většinou se jedná o zaměstnance Sportovního areálu, pomáhají také učitelé z lyžařských škol.

Na projektu se podílí i výtvarník Josef Dufek, stavitel tradičního Krakonoše ze sněhu na jilemnickém náměstí. Jeho šikovné ruce tesají postavy dvou rytířů u vchodu do šlechtického sídla. „Je to trochu jiná práce, musím se víc zaměřit na detaily,“ poznamenal Dufek. Přestože Harrachštejn nenapodobuje žádnou českou památku, zhruba 3,5 metru vysoké sochy na podstavcích nápadně připomínají známou dvojici radničních obrů střežících náměstí v Hostinném.

Když místní s realizací sněhové pevnosti začali, úplně přesně ještě nevěděli, jak ve finále bude vypadat. „Na stadionu jsme vytvořili hromadu sněhu, původně z toho důvodu, aby se na ní lidé mohli, stejně jako vloni, klouzat. Potom nás napadlo, že bychom z ní mohli udělat hrad. Projekt jsme skicli na papír A4 podle toho, jak padla hromada, a za pochodu se to pak samozřejmě měnilo,“ řekl Pavel Kneř.

Mezi české rekordy

Iniciátoři v tuzemsku ojedinělého projektu usilují o zápis mezi české rarity. Podle Kneře probíhají jednání s pelhřimovskou agenturou Dobrý den, která české rekordy a kuriozity zaznamenává.

Už pozítří budou obyvatelé a turisté západokrkonošského střediska svědky středověké bitvy. Na programu je od 17.30 dobývání hradu Harrachštejn obsazeného loupeživými rytíři. O čtyři hodiny dříve začne doprovodný program, v němž vystoupí šermíři i středověká kapela. K vidění budou také historické tance. „Hrad by potom měl sloužit jako atrakce pro návštěvníky Harrachova. Plánujeme ještě jednu bitvu, pravděpodobně by se mohla uskutečnit 20. března na Krakonoše,“ doplnil Pavel Kneř.