Situace na regionálních silnicích byla díky vydatnému sněžení vážná. Zejména ve vyšších polohách, kde na vozovkách leželo od 10 do 30 centimetrů bílé peřiny. Hlavní krkonošskou silnici číslo I/14, spojující Harrachov a Vrchlabí, dokonce po sedmé hodině ráno zatarasil sesuv navátého sněhu ze skalního srázu. K události došlo v Rokytnici nad Jizerou, v městské části Vilémov.

Okolo deváté hodiny v místě uvízl kamion, který museli vyprostit semilští hasiči. Vozovka byla zpočátku zcela neprůjezdná, před polednem už motoristé mohli využít alespoň jeden jízdní pruh.

Provoz blokovaly hlavně kamiony

I přes sjízdnost silnic, nabádají policisté motoristy k velké opatrnosti. „Chtěli bychom požádat řidiče, aby v takové situaci nevyjížděli a když vyjedou, aby s sebou měli lopatu a sněhové řetězy,“ upozornil tiskový mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

Provoz na trutnovských vozovkách blokovaly hlavně nákladní automobily. Na řadě míst regionu proto byly silnice průjezdné pouze pro osobní vozidla. Stojící náklaďáky dopravu omezily například na odbočce z Trutnova na Žacléř, v Kocbeři a také na výjezdu ze Dvora Králové směrem na Bílou Třemešnou, kde osobáky projížděly jen s velkými obtížemi.

V Hajnici, stejně jako před třemi týdny, ve středu krátce po šesté hodině ranní zapadl autobus. Vyprostili jej dobrovolní hasiči z Úpice a Hajnice. Jízdní pruh zablokoval také zapadlý kamion v obci Frýdštejn na Jablonecku.

Husté sněžení komplikovalo dopravu i na železnicích. Vlaky nabíraly zpoždění v řádech desítek minut. Rychlík z Prahy do Trutnova měl půlhodinové manko, až dvouhodinové zpoždění nabíraly spoje mezi Libercem a Pardubicemi. S menšími časovými prodlevami se museli vypořádat také cestující osobními vlaky.

Lavinové nebezpečí stále na trojce

Na hřebenech Krkonoš nyní leží 90 centimetrů sněhu. Stále platí třetí stupeň lavinové hrozby na pětibodové mezinárodní škále, který představuje značné nebezpečí a nejzrádnější situaci. „Na závětrných svazích je uloženo velké množství nového sněhu. Tato vrstva vykazuje pouze střední a slabou stabilitu, mohou se tvořit deskové laviny. Ve staré vrstvě sněhu jsou vlivem mrazu vrstvičky velmi nestabilního a nesoudržného hranatozrnitého sněhu,“ informoval Jan Doubek z Horské služby Krkonoše.

Horské túry už vyžadují zkušené posouzení. Turisté by neměli chodit mimo vyznačené cesty a při plánování hřebenové tůry se informovat na Horské službě. Lavinovými lokalitami v nejvyšších českých horách jsou Kotelní a Studniční Jámy, údolí Bílého Labe, dále pak Dlouhý, Obří, Modrý a Labský Důl.

Podmínky pro lyžování ideální

Kdo se v součanosti chystá do některého ze zdejších skiarálů, nebude litovat. Krkonošští vlekaři lákají na výbornou lyžovačku. Kupříkladu ve Špindlerově Mlýně napadlo 40 centimetrů sněhové pokrývky, na svazích se nachází už víc jak metr sněhu. Podobně jsou na tom podhorská střediska. „Na sjezdovkách už předtím leželo 80 centimetrů sněhu, teď připadlo dalších 25 centimetrů prašanu a podmínky pro lyžování jsou v těchto dnech naprosto ideální,“ potvrdil provozovatel vleku v Radvanicích Miroslav Mádr.

Situace v dopravě ale lyžaře spíše odrazuje. „Lidi vyčkávají, myslím, že se to v návštěvnosti projeví až za pár dní,“ doplnil Mádr.