A přesto se náměstí v Hostinném již od rána pomalinku zaplňovalo stroji nejrůznějších značek, kubatur a stáří. Motorkáři z blízka i daleka se pod obry, kteří hlídají zdejší radnici, sjeli v rámci již tradiční akce Otevírání šoupátek, která zároveň odstartovala letošní motorkářskou sezonu.

Mezi vyznavači jízdy v jedné stopě byl i Luděk, který na sraz přijel s manželkou z Kostelce nad Orlicí. „Na letošní sezonu se už moc těším. Snad bude povedená alespoň tak, jako byla ta loňská," překřikoval burácející stroje Luděk, který na motorce obráží hlavně české silnice a silničky. „Na delší štreky se nechystám ani letos. Mám rád takové spíš koukačky po Čechách," dodal motorkář s tím, že sedlo svého stroje opustí jen na dovolené. „To mašinu vyměním za letadlo a poletíme k moři," dodal a už se chystal vyjet s ostatními účastníky akce k hostinskému kostelu Nejsvětější Trojice. Tam se motorkáři zúčastnili mše, kterou řídil místní farář Stanislaw Sikora.

V kostele si také muži a ženy v motorkářských overalech zavzpomínali na kamarády, kteří se z vyjížďky již nikdy nevrátili a jsou již v motorkářském nebi. Farář také zájemcům posvětil jejich motomiláčky. Svoji motorku si nechal posvětit i pořadatel celé akce Petr Rejda, který se letos na svém stroji chystá do Maďarska, Rumunska a Německa. „Ideální by bylo, kdybych ze sedla slezl až na podzimní akci Zavírání šoupátek," prozradil Petr Rejda, našlápl svůj stroj a spolu s ostatními vyrazil na projížďku s cílem v kempu Pecka u Nové Paky.