O moc lepší nebude situace ani v následujících dnech. Silný mráz by měl sice polevit, avšak zvětšit by se měla vrstva sněhu. V nižších polohách, kde se očekávají srážky dešťové se sněhem, hrozí ledovka.

„Hydrometeorologové varují před četnějšími mrznoucími srážkami a vznikem ledovky. Tyto srážky by měly zasáhnout i Pardubický kraj. Lidé by tak měli omezit vycházení ven, v případě nutnosti být velmi opatrní. Staří lidé by vycházet ven neměli vůbec,“ radí mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Na pozoru by se měli mít také řidiči. „Pokud vyjedou autem na silnice, měli by sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. V případě ojedinělého výskytu silné ledovky může docházet k lámání slabších větví stromů, poškozování drátů elektrického vedení i vzniku problémů v zásobování elektrickou energií,“ varovala již dopředu Horáková. Stejné upozornění meteorologů platí také pro Královéhradecký kraj a to až do dnešní půlnoci.
Přes den by se měly teploty pohybovat v rozmezí od minus jednoho do tří stupňů Celsia. V noci budou na východě Čech klesat k minus čtyřem stupňům.

DOPRAVNÍ OMEZENÍ

- obec Suchovršice okres Trutnov – na výjezdu z obce Adamov ve směru Úpice je v úseků tří kilometrů omezený provoz. Doprava je řízena v pěti menších úsecích kyvadlově. Očekávejte zdržení do 20 minut.

- Hradec Králové – uzavřena ulice Dvorská, objížďka značena.
Jaká panovala situace v pondělí

Na silnicích první a druhé třídy ležely včera zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření, jež komplikovaly dopravu. Komunikace byly po varování silničářů sjízdné, avšak s opatrností. V horských oblastech a na silnicích nižších tříd je nadále vrstva uježděného sněhu, který je pokrytý posypem. Hasiči museli vyjíždět k několika dopravním nehodám. Například u Vilantic na Trutnovsku vyprošťovali linkový autobus. Vezl tři lidi, nikdo nebyl zraněn. Jednotky vyjížděly také na pomoc s odstraňováním následků nehody na dálnici D11. Řidič na kluzké vozovce nezvládl řízení a ze silnice vylétl. Naštěstí se nezranil.

(sir)