Především lidé, kteří trpí srdečními obtížemi, by na sebe proto měli být velmi opatrní. Odborníci z americké Severokarolínské univerzity v Chapel Hill jim dávají pět jednoduchých doporučení:

Chladné počasí samo o sobě může srdce zatížit. Nezpůsobuje nové srdeční problémy, ale může zhoršit ty stávající. I lidé, kteří mají skryté srdeční vady, mohou pocítit obtíže právě v mrazivé části roku. Důvod? V chladném počasí se krev zhušťuje a roste krevní tlak.
Je třeba být opatrný při vykonávání fyzicky namáhavých aktivit. Pokud budete odhazovat sníh nebo se rozhodnete jako novoroční předsevzetí začít pořádně cvičit, může to být pro tělo nepěkný šok. Jestliže se přece jen musíte zničehonic víc hýbat, buďte rozumní a nepřehánějte to.

Pozor na alkohol. Konzumace většího množství alkoholu může způsobit rychlý a nepravidelný srdeční rytmus – arteriální fibrilaci. Tento srdeční problém se v zimě vyskytuje poměrně často, v USA se pro něj dokonce vžil termín „holiday heart“ (sváteční srdce), protože právě během svátků plní čekárny na pohotovostech. Proto byste měli každou sklenici piva, vína nebo vaječného koňaku pečlivě zvážit.

Riziko srdečních problémů zvyšují i deprese. Přispět k nim může i to, pokud člověk nemá motivaci ke cvičení nebo zdravé stravě. Pokud se chcete depresi vyhnout, pořád se něčím zaměstnávejte, jezte zdravá jídla a pravidelně cvičte – pomůže to ostatně i vašemu celkovému zdraví. Pozor si dávejte i na chřipku. Kardiaci, kteří touto chorobou onemocní, na ni umírají častěji než zbytek populace.