V sobotu 12. září se Trutnov opět připojí k mezinárodní akci Dny evropského dědictví. „Letošní ročník jsme se rozhodli věnovat kulatému výročí našeho města. Je tomu už 760 let, kdy byl poprvé písemně zaznamenán. Tomuto výročí jsme přizpůsobili také program, kdy se otevřou významné budovy v centru. Lidé také mohou nahlédnout do zázemí městských organizací jako jsou Technické služby Trutnov a Lesy a parky Trutnov. Na závěr dne se v kostele Narození Panny Marie uskuteční mše věnovaná městu,“ přibližuje program starosta Trutnova Ivan Adamec.

Spolupořadatelem akce je Česká lesnická akademie, která slaví 75. výročí lesnické školy v Trutnově. Při této příležitosti pozvala bývalé studenty na setkání absolventů.

Slavnostní zahájení sobotního programu je v plánu v 10.00 v městském parku vedle dračí fontány. „Lidé se mohou těšit na ukázku sokolnictví, ukázku vábení, promítání dokumentu Safari v Čechách a mnoho dalšího,“ říká Miloš Pochobradský, ředitel lesnické školy.

DOKUMENT O MALÍŘI TRÝZNOVI

V městském parku bude možné zavítat do podzemní chodby. V zázemí společnosti Lesy a parky Trutnov bude připraven program pro děti, například lesnická pedagogika, soutěže a seznámení s technickým vybavením. Zpřístupněny budou také Janská kaple a památník generála Gablenze.

Ve Staré radnici budou již tradičně po oba dny k nahlédnutí kroniky města za přítomnosti trutnovské kronikářky Aleny Křivské. Chybět nebude ani vystavená fotokronika. Letos bude v obřadním sále k vidění dokument o trutnovském malíři Miloši Trýznovi, který v prostorách radnice vystaví vlastní kresby. Dveře otevře také Haasův palác, dnešní sídlo ZUŠ, kde si žáci a učitelé připravili několik hudebních vystoupení.

PREMIÉRA FILMU O DRAKOVI

Galerie Draka letos láká na premiéru filmu o trutnovském drakovi v kině Vesmír od 14.00 a koncert souboru NaŽďár od 17.00 už v samotné v galerii. V Muzeu Podkrkonoší bude připravena výstava k výročí města Trutnov na nejstarších fotografiích z muzejní sbírky. Po celou sobotu mohou lidé nahlédnout do Kostela Narození Panny Marie, kde od 16.00 vystoupí sbor Chorea Corcontica a poté smyčcové kvarteto Trutnoforte. Od 18.00 se bude konat mše k výročí města.

Na výstavu Krajiny moří, tedy výběr děl tradiční krajinomalby, zve Galerie města Trutnova, která bude o víkendu také otevřena. Ve všedních dnech je ve vstupních prostorách městského úřadu k vidění výstava srovnávacích fotografií Trutnova Historie vs. současnost.

Vůbec poprvé se veřejnosti otevře zázemí Technických služeb, kde bude připravena ukázka techniky, skákací hrad a soutěže pro děti. Interaktivní výstava je pro návštěvníky připravena v Tkalcovském muzeu ve Voletinách. Po celý víkend bude otevřeno Turistické informační centrum na Krakonošově náměstí, kde zájemci získají plánek města s vyznačenými památkami.