Tam se totiž uskutečnilo Předvánoční odpoledne, motivované vernisáží výstavy ´Ať to frčí! Sáňky, lyže a brusle našich předků´.

Radek Havrda nejprve přiblížil mushing a jeho historii, přičemž pro názornost promítl divákům záběry z Ledové jízdy, Šediváčkova Longu nebo z proslulé La Grande Odyssée. Právě na posledně jmenovaný náročný závod psích spřežení se již několik týdnů připravuje. Odjíždí do Francie 5. ledna.

Mushing je podle Havrdy velmi náročný koníček, kterému musí člověk obětovat hodně času, úsilí a také peněz. Radek Havrda, který je profesně geodetem, prohlásil, že člověk zanedbává vše ostatní. „Trénovat musíme denně, už se mnou často jezdí i moje dcera. Bez pochopení manželky bych to dělat nemohl. Jsem často se psy pryč,” poznamenal na besedě Radek Havrda a jeho žena, která se besedy také účastnila jako divák, jen odevzdaně s úsměvem pokývala hlavou. Začátky mushingu v České republice byly podle Radka Havrdy těžké. Do psích spřežení nebyla vybírána zvířata úplně vhodně.

„Většina musherů prošla z hlediska výběru psů do smeček určitým vývojem. Vlastnili nejdřív malamuty, nebo sibiřské husky a postupně se propracovala k plemeni aljašský husky, nebo k evropským tažným psům, což jsou kříženci ohařů. Zjistilo se, že malamuti se hrozně perou, sibiřští huskyové se těžko ovládají a moc neposlouchají. Když se pustí na volno, tak utečou a vyvraždí ve vesnici slepice, králíky a tak podobně. Plemeno, co mám já, je dobře ovladatelné, troufnu si pustit třicet psů na volno a vím, že se nic nestane,” přiblížil musher.

Havrdova smečka je třicetičlenná. „Postupem času jsem ji vypiloval. Z vrhu si vždy nějaká štěňata nechám, abych smečku doplnil, některá prodám. Nyní mám pět štěňat, pět důchodců a dvacet psů je v tréninku. Samozřejmě, že při tomhle počtu člověk musí hledat zdroje finančně dostupného krmení. Granulemi psy nekrmím. Ty kvalitní, na kterých by třeba odjeli závod, jsou příliš drahé. Psy krmím masem, které nám dováží jednou za čtrnáct dní z jihočeských drůbežáren. Jako doplněk stravy přidáváme rýži, vitamíny. Při vrcholovém tréninku přidáváme iontové nápoje, magnesium a podobně,” popsal krmení své smečky Radek Havrda. Se psy trénuje denně a ještě je mimo trénink pouští z kotců ve Vlčicích do výběhu. Loni musel kvůli špatným sněhovým podmínkám a vyčerpání psů Odysseu těsně před cílem vzdát. Letos ale jede znovu pokoušet štěstí do Alp. „Z Čech jedeme tři a bude tam i Slovák Miloš Gonda, který to loni vyhrál. Tak uvidíme. Hlavně abychom dojeli ve zdraví,” dodal Radek Havrda.

Úspěchy psů a mushera z Vlčic

2005: 1. místo - Šediváčkův Long, 2. místo - Ledová jízda

2006: 1. místo - Šediváčkův Long, Ledová jízda

2007: 1. místo - La Grande Odyssée, Ledová jízda 1. místo

2008: 4. místo - La Grande Odyssée

2009: 1. místo - Ledová jízda, La Grande Odyssée

2010: 2. místo - La Grande Odyssée

2011: 2. místo - Ledová jízda