Historicky potřetí se pokusí se svou smečkou absolvovat během deseti dnů náročné trasy závodu La Grande Odysseé. V musherství není žádným nováčkem. Závod v roce 2007 vyhrál, loni byl čtvrtý. Má za sebou i čtyři vítězství na českých kláních – dvě prvenství na Šediváčkově Longu a je držitelem dalších dvou zlatých medailí na Ledové jízdě.

Závod je obdobný jako v loňském roce

Obtížné etapy francouzského klání ve vysokohorském terénu, silném mrazu a s velkým převýšením loni v součtu činily kolem devíti set kilometrů. „Letos se jede v téměř stejném terénu, takže Radek ví, do čeho jde. Psi jsou natrénovaní, jede stejná sestava jako loni. Závodí vždy nejvýš deset psů, ostatní odpočívají,“ přiblížila Eva Havrdová, která bude manželovu pouť sledovat z domova. To, že jsou psi ve skvělé kondici, potvrdil i trutnovský veterinář Stanislav Novotný.

„Jediné, co jsme řešili před odjezdem, bylo oddálení hárání fen, které jedou závod. Jinak budeme vše sledovat a držet palce,“ řekl Novotný. Letos čeká Havrdu konkurence z Norska. Přijede totiž Robert Sorlie, který je považován za absolutní musherskou špičku. Je vítězem aljašského Iditarodu a má na kontě mnohonásobná prvenství v nonstop závodech v Norsku. „I když se letos neúčastní nikdo z Aljašky ani Ameriky, přihlášení jsou další Skandinávci, o kterých víme, že mají šanci uspět na čelních místech. A také všichni, kteří Radka loni posunuli na čtvrté místo,“ dodala Eva Havrdová.

Český musher dorazí už dnes do francouzského Avoriaz, kde se odpoledne koná slavnostní zahájení. V neděli večer vyjede se smečkou na první etapu. Zatímco loni se psychicky mohli vzájemně podporovat s musherem Jirkou Vondrákem, ten letos zůstal doma. „Ale máme kvalitní tým. Marek Bárta a Lukáš Seidl se osvědčili. Doprovodná družina je moc důležitá. Hlavně proto, aby se musher nemusel starat o nic jiného, než vždy dojet, najíst se a vyspat na další díl závodu,“ dodala Eva Havrdová.