Známý musher z Vlčic, který loni v tvrdých alpských bojích porazil čtyři favorizované Nory, včetně obávaného Roberta Sorileho, La Grande Odyssée vyhrál. Právě vše pečlivě připravuje na další závod. „Protože máme být 9. ledna odpoledne v Avoriaz, musíme vyjet ve čtvrtek večer. Letos mám nový doprovodný tým. Jsou to přátelé Petr Toncar a Jiří Hovorka, oba jsou také musheři, mají dostatek zkušeností, a tak věřím, že vše bude probíhat v pohodě,“ svěřil se Radek Havrda.

Na obhajobu loňského vítězství se moc necítí. „Opět budeme soupeřit s musherskou evropskou špičkou. Závodníci ze severských států mají mnohem větší šance, protože jejich podmínky k tréninku jsou nesrovnatelně lepší, než ty moje. Velkým hendikepem je letošní průběh zimy. Nedostatek sněhu nás v tréninkovém plánu hodně zbrzdil. Na větší vzdálenosti jsme začali běhat o měsíc a půl později, než bylo potřeba, zatímco Skandinávci měli ideální podmínky na sněhu,“ postěžoval si vlčický musher se slovy, že tentokrát vidí své šance trochu pesimisticky.

„Odhadnout současné podmínky v Alpách neumím, mění se to ze dne na den a rozhodně nechci ohrozit zdraví psů. Budeme se snažit to ustát a nebudeme tlačit na pilu,“ konstatoval Havrda.

Na své soupeře pohlíží s respektem. „Kromě Norů a Švédů mohou náš výsledek ovlivnit i musheři z kontinentální Evropy. Například Švýcar Emil Inauen i Barbora Inauen se letos kvůli tréninkům přestěhovali do Norska, Stejně tak Francouz Jean Philippe Pontier. Letos pojede hodně Skandinávců, s kterými bude velmi těžké držet krok. Velké šance má například také nováček Arnt Ola Skjerve. Je to sedmadvacetiletý kluk, který loni vyhrál v Norsku dva prestižní non–stop závody. Takže konkurence je opravdu velká,“ přiblížil Havrda.

Loňského vítězství v La Grande Odyssée si stále velmi váží. „Většina špičkových musherů jezdí kolem dvaceti let. Mají zkušenosti, zvládnuté tréninkové plány, dlouholetý chov psů. Já se tomu věnuji teprve od roku 2002 a přesto se mi podařilo dosáhnout tak vysoké mety,“ vyhodnotil situaci Radek Havrda. I letos bude hlavním lídrem jeho psího týmu fenka Heňa. „Drží smečku, dokonale poslouchá, je to klíčový pes. Tak hlavně abychom dojeli v pořádku a bez zdravotních následků,“ přeje si musher z Vlčic.