Do městečka Avoriaz, kde je jako obvykle start i letošního klání, vyrážejí tentokrát tři Češi. Psí smečky z Krkonoš povedou zkušení matadoři – Radek Havrda z Vlčic a Jiří Vondrák z Rudníku.

Oba mají za sebou úspěšné ročníky. Loni dojel Havrda druhý a Vondrák získal bronz. Třetí českou smečku veze do francouzských a švýcarských Alp Mates Bílý ze Strakonic. „Je to sedmadvacetiletý musher, který se účastní Odysseé poprvé. Bude zřejmě hlavně sbírat zkušenosti,“ komentoval účast třetího soukmenovce Radek Havrda. Právě jeho jsme před cestou oslovili, aby Deníku sdělil, jak je na obtížné tratě připraven. „Natrénováno se psy mám. Měli jsme celý prosinec naprosto ideální podmínky. Loni sníh začal v Krkonoších padat, když jsme odjížděli,“ vzpomněl Havrda.

Se svou smečkou, v jejímž čele pojede už počtvrté sedmiletá Heňa, ujeli doteď už devět set kilometrů. Tedy právě tolik, kolik je na La Grande Odyssée čeká. Tam na to však budou mít pouze deset dnů. „Letos to bude určitě těžší než v minulých letech. Skandinávci si vynutili další etapu, protože jim vadí dosavadní neúspěchy. Připadá jim podivné, že oni, kteří jsou zvyklí na nonstop závody, nestojí na stupních vítězů. Proto je letos zařazena jedna velmi těžká etapa, které se trochu obáváme,“ přiznal musher z Vlčic. Etapa povede psy 114 km na bivak a dalších 90 km zpátky, navíc s pěti tisíci metry stoupání a klesání.

„Navíc pořadatelé vypustili propagační část závodu, která byla nepovinná, takže nebude čas na odpočinek,“ poznamenal dále Radek Havrda. Přes tyto změny se však na musherský adrenalin těší. „Mám mladé nadějné psy, o jejich stav se vzorně stará veterinář Stanislav Novotný. Heňa je vynikající lídr, letos s námi už jedou i tři její štěňata. Mohu se na ni naprosto spolehnout, někdy už učí ona mě. Jsem také rád, že mám v doprovodném týmu kamaráda Luboše Seidla. Má zkušenosti a už několik závodů s námi absolvoval,“ uzavřel musher Havrda, vítěz La Grande Odyssée z roku 2009.