Ve startovní listině čtyřetapového klání, ve kterém družstvo nezvykle tvoří musher se psím spřežením a lyžař, zatím figuruje 15 týmů. Povoleno je maximálně 8 až 10 psů. Kromě čtvrtečního nočního prologu v Rudolfově na posádky čekají tři náročné horské etapy. Každá přitom měří bezmála 50 kilometrů. Celkový šampion bude znám v neděli.

Ledové jízda je zdaleka nejnáročnějším závodem u nás. A také nejstarším. S přestávkami se jezdí už od poloviny 80. let. „Družstvo tři dny bivakuje na horách. Musher musí jídlo pro sebe i běžkaře, krmivo pro psy, stan a veškeré vybavení vézt na saních,“ říká Pavel Pfeifer z pořádajícího MC Krakonoš. Musherova zátěž tak může činit až sto kilogramů. Účastníci budou bivakovat v trampské osadě za lánovským lomem. „Letošní rok to bude návrat k trampingu a k takovému drsnějšímu pojetí toho závodu, protože nebude možnost se nikde sušit v hospodě. Jezdci budou vyloženě tábořit v přírodě a na otevřeném ohni opékat maso,“ upozorňuje ředitel závodu Radek Havrda. Ten se zároveň objeví také na trati.

Podmínky v podhůří Krkonoš jsou díky bohaté sněhové nadílce z poslední dnů prakticky ideální. „Vypadá to velmi dobře, i proto jsme letos mohli "Ledov­ku" přesunout do nižších nadmořských výšek,“ pochvaluje si šéf závodu.

Předloňské prvenství bude obhajovat právě Havrda. „Po posledním vítězství a triumfu na La Grande Odyssée se ode mě očekává, že vyhraju. Kvůli ředitelování, které je ale dost náročné, jsem neměl moc času na přípravu. Bude to velký souboj a výsledek může být velkým překvapením,“ odhaduje vlčický harcovník.

První ročník Ledové jízdy se konal v roce 1985. Hned od počátku je věnován památce tragicky zemřelého českého polárníka Václava Vojtěcha (1901 – 1932), který jako jeden z prvních Čechů začal jezdit s tažnými psy. Připravoval je na Novém Zélandě. „Vojtěch byl velký dobrodruh, kterého lákaly mrazivé exotické krajiny. Zúčastnil se expedice admirála Byrda na Antarktidu,“ vysvětluje Havrda. V polovině 80. let začala Ledovou jízdu pořádat skupinka nadšenců v čele s Petrem Hanzlíkem. Ten před lety založil plemenný chov „českého horského psa“ a se psím spřežením dokonce rozvážel poštu.