Letos patnáctce účastníků sněhové podmínky přály, problémy přinesl pouze déšť, kvůli kterému pořadatelé zrušili oba plánované bivaky Na Brodu. Start i cíl každé z etap byl v Rudolfově. Úvodní noční prolog nejlépe zvládl Jiří Vondrák s běžkařem Davidem Chaloupským. To ostatně nebylo nic překvapivého, tato dvojice celkově ovládla i předchozí dva ročníky. V těsném závěsu ale skončil Radek Havrda s Jiřím Suchým, vítězové z let 2006, 2007 a 2009. A jim také lépe vyšly dvě následující padesátikilometrové etapy, které účastníky zavedly například na Tetřeví boudy, do Javořího dolu i k bufetu Na Rozcestí. Do včerejší závěrečné části šli s náskokem více jak 16 minut a ten se jim nakonec podařilo ještě o 4 minuty navýšit. Průměrná rychlost vítězného týmu byla přes 18 kilometrů v hodině.

„Závod je díky spojení psů, mushera a běžkaře, kteří s sebou musí vézt veškeré vybavení, jedinečný. Nikde na světě se to nejezdí,“ říká jeden z pořadatelů, Slavomír Pulpán. „Celkově se závod povedl, škoda jen té vody. Déšť je špatný  zejména pro zvířata. Lidi se obléknou a na bivaku osuší, když jsou velké mrazy, psi se zahrabou do sněhu a taky se nic neděje. Ale pokud jsou mokří, není to pro ně dobré. Proto jsme obě nocování na trati zrušili,“ doplnil.

Na počest polárníka

Tradiční klání se letos jede  po dvaadvacáté, první závod odstartoval v roce 1986. Vždy jako memoriál Václava Vojtěcha, českého cestovatele a spisovatele, který 27. ledna 1929 v rámci expedice admirála Byrda vstoupil jako první Čech na území Antarktidy. Tragicky zahynul před osmdesáti lety. Nikoli však na expedici, ale utopil se v Labi u Sadské ve věku pouhých 31 let. Pořadatelem Ledové jízdy je Musher´s Club Krakonoš Vrchlabí. Psí spřežení letos tvořilo vždy osm až deset psů, většinou aljašských či evropských husky.