Mistrovství světa se zatím konalo pouze na Aljašce, do Evropy se tento světový závod dostal po třiceti letech.

Musherka z Horního Maxova na Jablonecku se svým týmem absolvovala náročné závody v Norsku i v posledních letech. Ten, na který se přihlásila letos, bude zvláštní i tím, že má v rámci mistrovství poprvé také kategorii čistokrevných psů, do níž se Henychová se svými sibiřskými husky hlásí.

„Ujet šest set kilometrů bychom mohli zvládnout, máme za sebou i delší tratě,“ uvedla musherka v tiskové zprávě. Jednotlivé etapy jsou podle ní v porovnání s jinými závody překvapivě poměrně krátké, měří od 75 do 100 kilometrů. Musher, který chce uspět, jede téměř v kuse.

„V checkpointu zastaví, aby obstaral psy, dal jim najíst, zkontroloval je a namasíroval, čas na odpočinek mushera však nezbývá a hned po několika hodinách jede dál,“ dodala Henychová. Těm nejlepším k překonání celé trati stačí něco málo přes tři dny.

Závod se pojede zhruba 300 kilometrů od norské metropole Osla, předchozí norské závody Henychová absolvovala mnohem severněji. Účastnící klání se přesto musí připravit na velké množství sněhu a teploty hluboko pod bodem mrazu. Poslední starost dělá Janě Henychové také termín závodu. Předchozí soutěže se jezdily na začátku března, kdy už se přeci jen v Norsku objevuje více denního světla, než jen na pár hodin.

„Vím, o čem mluvím, jezdím do Norska většinou už v lednu a jsou dny, kdy slunce nevidíte vůbec a denní světlo jen pár okamžiků. Když to trvá dlouho, snadno vás chytne špatná nálada a padá na vás tíseň. Femundløpet startuje 3. února, kdy je v Norsku ještě polární noc,“ líčí své obavy Henychová.