Start je ve 13 hodin z parkoviště u zdejšího lomu. Posádky čeká během tří dnů přes 130 kilometrů s nedělním cílem ve výchozím bodě.

Starosti pořadatelů

„Sněhové podmínky nejsou ideální, respektive v nižších polohách je na některých úsecích trať hodně ledovatá. Zkoušel jsem projet trasu na bivak nad Horním Lánovem a bylo to hodně zrádné. Nyní přemýšlíme, co s tím udělat. Přeložit bivak na jiné místo se nám zatím nedaří, zvažujeme proto pomocí techniky na trasu nahrnout sníh ze stran. Pokud se žádná z variant nezdaří, uvažujeme o zrušení bivaku. Start a cíl každé z etap by pak byl u lomu ve Strážném. V žádném případě totiž nechceme riskovat zdraví musherů ani jejich psů,“ sdělil hlavní organizátor z Musher´s Clubu Vrchlabí Radek Havrda.
V současné době je přihlášeno 23 posádek, což je víc než v loňském roce. Prvenství bude obhajovat domácí tým ve složení Jiří Vondrák, David Chaloupský, který 140 kilometrů dlouhou trať absolvoval průměrnou rychlostí téměř 18 kilometrů v hodině.

Povinná výbava

Do pořadí na čele by chtěl promluvit i několikanásobný vítěz Radek Havrda. I když pořádat a závodit je vždy velmi složité. „Zvláště letos. Na umístění ani moc nemyslím. Teď máme hodně starostí s přípravou a moje závodní ambice musejí jít stranou,“ říká hlavní organizátor.

Každý tým tvoří 8 až 10 psů, musher a běžkař, který může být připoután k saním nebo jet samostatně, nesmí ale jet skijöring. Do povinné výbavy vedle dostatečných zásob jídla patří například spacáky do -20°C, 4 boty na psa, lopata na sníh, čelovky + náhradní baterie a žárovky, nůž, zápalky, lékárnička.
Závod je inspirován dlouhými traily arktickými pustinami, při nichž si musher veze vše potřebné s sebou. Pořádaný je na paměť tragicky zahynulého českého polárníka, účastníka expedice admirála Byrda, Dr. Václava Vojtěcha.

Trasa závodu:

1. etapa - 25. února – 44 km: Strážné lom - Bufet na rozcestí - Liščí cesta - Tetřeví boudy - Rejdiště- bivak Srub Na Brodu (nad lomem v Horním Lánově).
2. etapa - 26. února – 48 km: Srub Na Brodu - Tetřeví boudy - Lučiny - sedlo pod Kolínskou boudou – Luční svážnice - Spáleniště - Javoří důl vodojem - Pardubické boudy - Krausovy Boudy - Valšovky - Lučiny - Mír - Tetřeví b. - Rejdiště, bivak Srub Na Brodu
3. etapa - 27. února – 44 km: Srub Na Brodu - v protisměru první etapy zpět na parkoviště Strážné lom.