Pod názvem, převzatým ze začátku lidové písničky Už mou milou do kostela vedou, tu návštěvníkům přiblíží tradiční obyčeje a obřady, které se konaly při přípravě a samostatném průběhu venkovské svatby na přelomu devatenáctého a dvacátého století.
Tato výstava navazuje na expozici z roku 2007 nazvanou Narození, svatba, smrt, která se u návštěvníků setkala s velkým ohlasem.
Odlehlý objekt už každoročně navštěvuje téměř dvacet tisíc lidí a na jednotlivé akce se sjíždějí z širokého okolí, často i ze zahraničí.
Vyhověli přání návštěvníků
„Změnu celé expozice provádíme zpravidla na jaře. Snažíme se, aby se vázala k tomuto objektu a zdejšímu venkovu, ale když se nechceme stále opakovat, je to pro nás někdy oříšek,“ řekla pro Krkonošský deník ředitelka Muzea Českého ráje, pod jehož správu statek patří, Vladimíra Jakouběová.
„Lidé si ukázku starých svatebních obřadů přáli. Tak jsme ji letos připravili ve zkratce celou. Svatební obřady dříve trvaly sedm dnů, a tak jsme museli zajistit vše od chystání výbavy, potom další, dnes už dávno zapomenuté obyčeje, jako ukázku čepení nevěsty, přípravu svatební hostiny, vypravení nevěsty z domu, až po přijetí manželů do obce a uložení nevěsty na lože,“ vysvětlila ředitelka Jakouběová. Ve stodole statku bude rekonstruovaný svatební vůz, pracovníci muzea připravují i figuríny svatebčanů, kterých je oproti minulosti potřeba mnohem víc.
Zahájení divácky přitažlivé expozice 7. dubna doplní nejen vystoupení folklórního souboru Jizera, který provede ukázku tradiční lidové svatby, ale v jarní dílně si mohou návštěvníci zkusit vyrobit i předměty, zaměřené na velikonoční svátky.
Svatbu prožívala celá vesnice
Pochopitelně nebudou chybět ani svatební koláče a všechno, co ke staré vesnické svatbě patřilo. Ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová, která je autorkou výstavy a doprovodné brožury, zdůraznila, že celou expozicí chtějí návštěvníkům ukázat to, jak byl vznik nového manželského svazku pro tehdejší vesnici důležitý.
(gr)