„Hlavní myšlenkou je, aby každý účastník vytvořil vlastníma rukama originální postavičku, kterou označíme jménem tvůrce a poté začleníme do scenérie Betléma s Marií, Josefem a Ježíškem. Tvůrce nemusí mít zkušenost se šitím, práce je vedena společně v jednotlivých krocích, část materiálu se lepí," vysvětlila Jana Bartoňová, vedoucí Centra pro pěstounské rodiny Maják. To je spolupořadatelem.

Postavičky jsou pohyblivé ve všech kloubech, sami stojí. Nemají výraz ve tváři, což je výhodou při použití pro různé scény. Emoce je ztvárněna postojem těla, čehož se využívá i při používání v psychodiagnostice a psychoterapii.

Technika tvorby biblických postaviček pochází ze Švýcarska. Lektorka Marie Klašková ze společnosti České biblické dílo, která vede celý kurz, se vyškolila přímo ve Švýcarsku a věnuje se této technice mnoho let.

Celé dílo uvidí veřejnost na Staré radnici v rámci Výstavy betlémů. „Po skončení si autor může biblickou postavičku odnést nebo ponechat pro potřeby Centra Maják, kde budou sloužit pro psychodiagnostické a psychoterapeutické účely," doplnila Bartoňová.

Kurz začne v pátek od 18 hodin v Centru Maják ve Školní ulici, nad Mateřským centrem KAROlínka. Konec je předpokládán kolem 21. hodiny. Pokračovat budou tvůrci v sobotu od 8 hodin, konec plánují kolem 16. hodiny. Pro účastníky je připraveno občerstvení a sobotní oběd.

(njt)