Nová střecha s vikýři přijde podle odhadů na 2,4 milionu korun a bude letos největší investiční akcí muzea. Na stavbu dá ale 920 tisíc korun město, které muzeu věnuje celou letošní dotaci ministerstva kultury určenou na regeneraci městské památkové zóny. Milion přidá na opravu kraj a zbytek peněz zajistí muzeum z vlastních prostředků.

Rekonstrukce bývalého zájezdního hostince U Bažanta začala už v loňském roce a zatím stála přes tři miliony korun. Oprava byla nevyhnutelná, objekt byl totiž ve velmi špatném stavu. Loni na jaře upadla dokonce z fasády jedenapůlmetrová římsa a jen shodou šťastných náhod se nikomu nic nestalo. „Uskutečnil se i stavebně-historický průzkum, který ukázal, že dům patří k nejcennějším památkám ve městě,“ poznamenala ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

Dům má patrové renesanční sklepy z 16. století. „Někdy v budoucnu bychom v nich rádi vybudovali archeologické expozice, to ale nebude záležitost nejbližších let,“ řekla ředitelka Jakouběová.

Pracovníci muzea při průzkumu objektu objevili mimo jiné i pec ze 16. století. V polovině 18. století prošel dům zásadní barokní přestavbou, svou současnou podobu získal na konci 19. století, kdy byl přestavěn znovu. Právě do této podoby se bývalý hostinec postupně vrací.

Zázemí pro všechny

Dům U Bažanta slouží jako zázemí pro návštěvníky, ale také pro pracovníky muzea. Je v něm pokladna, prodejna suvenýrů a ode dneška také návštěvnické centrum.

„Aby turisté nemuseli psát pohledy někde na chodbě, ale mohli si k tomu v klidu dát i kávu,“ vysvětlila ředitelka. K dispozici je počítač s internetem a také projekce, kde se mohou návštěvníci seznámit nejen s nabídkou služeb a akcí muzea, ale i se zajímavou nabídkou z celého regionu. V domě jsou konzervátorské dílny a kanceláře pracovníků muzea.

Muzeum Českého ráje je nejnavštěvovanějším muzeem v Libereckém kraji. Jeho sbírky, zaměřené především na drahé kameny a historii, vidělo loni 44 tisíc lidí. Patří k nejstarším muzeím regionálního typu v zemi. Bylo založeno v roce 1886, kdy se základem jeho sbírek staly historické exponáty, cechovní a umělecké památky, archeologické nálezy a fondy městského archivu. V 60. letech 20. století pak byly zpřístupněny nové stálé expozice zaměřené na mineralogii, historii turnovského kamenářství a národopisu.