Vystavené rohy, paroží nebo lebky pocházejí z takzvaných průběrných odstřelů především srnčí, dančí, jelení, mufloní a černé zvěře. K vidění je 869 trofejí srnců, 168 jelenů, 14 daňků, 8 lebek lišek, 7 kňourů, 28 muflonů.

„Myslivci loví ty kusy, které nejsou vhodné k dalšímu chovu. Bývají to jedinci se slabým parožím, ti, kteří jsou zkrátka v nějakém ohledu nedostatečně vyvinutí. V chovu mají zůstat jen nadějné kusy, které mají šanci vychovat stejně nadějné, silné jedince,“ přiblížil problematiku místopředseda dozorčí rady Okresního mysliveckého spolku v Trutnově Miroslav Junek.

Myslivci chodí zvěř obhlížet do honitby, sledovat ji, jak se chová, snaží se ji dokonale poznat. Odstřelenou zvěř posuzuje odborná hodnotitelská komise. Uděluje však nejen zlaté, stříbrné a bronzové medaile, ale také červené body členům, kteří nerespektovali předem určená pravidla lovu. „Červený bod tak dostanou například členové, když komise zjistí, že odstřelili třeba jelena, který byl nadějný a měl se ještě nějaký rok v chovu nechat. Pro chovatele je to určitá pohana, kterou musí odčinit. Ve sdružení je podroben kritice a zpravidla pro něj následuje i nějaký trest pracovního charakteru. Musí například postavit tazatelnu, vyčistit nějaký stezník a podobně,“ dodal Junek.

Přehlídka představuje i nejlépe bodované, medailové trofeje. Nejvyšší, tedy zlaté ocenění, získali myslivci Vladimír Křížek, Roman Holeček, Pavel Malý a Miloš Kovář za trofeje muflonů, Willem Klosterboer za srnčí trofej, Bohuslav Fleček a Petr Flígl dostali zlatou medaili za liščí lebky a Roman Erban pak nejvyšší ocenění za uloveného jezevce. Zajímavým unikátem je jelení trofej šesteráka, který nemá klasickou hlavní lodyhu a výsady. Ulovil ho v říjnu ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka v Nemojově.